Pokój dla chłopca i dziewczynki pod kątem funkcjonalności

Czy łatwo jest urządzić pokój dla chłopca? Jak znaleźć inspiracje na pokój dziecięcy? Często patrzmy bardziej pod katem estetyki.. Dlatego dziś kilka słów o tym na co zwrócić uwagę, aby pokój chłopca był również funkcjonalny.

Urządzenie pokoju dla chłopca jest tylko teoretycznie łatwym zadaniem. Jeśli jednak chcemy aby był on estetyczny, inspirujący, ładny oraz aby uczeń dobrze się w nim czuł, trzeba nieco bardziej pogłówkować. Całość musi bowiem zachęcać dziecko do nauki i zabawy. Często jednak spotykam się miejscami, w których mimo że dziecko ma swój pokój, to jednak nie chce w nim przebywać. Dlatego zanim sięgniemy po jakikolwiek pomysł na pokój, zobaczmy na co trzeba zwrócić uwagę.

pokój dla chłopca

Przede wszystkim taki pokoj dla chłopca musi mieć wydzielone strefy: strefę do nauki, strefę do zabawy, strefę do spania. Od tego czy strefa do nauki będzie spełniać swoje funkcje, będzie zależeć rozwój naszych dzieci.

Dwa najważniejsze elementy w pokoju chłopca czy dziewczynki to oczywiście biurko i krzesło. Odpowiednie biurko powinno wymuszać prawidłową pozycję do siedzenia. Dlatego tak ważna jest możliwość regulacji. Nie inaczej sprawa ma się z krzesłem. Powinniśmy je móc dobrze ustawić. Wydaj się to trywialne, jednak dużą cześć dnia dziecko spędza właśnie w tym miejscu.

Przestrzeń około biurkowa w pokoju dla chłopca lub dziewczynki

Ważne jest, aby wszystkie niezbędne materiały i pomoce mogły być w zasięgu ręki. To nie tylko zachęci dziecko do działania ale tez oszczędzi mnóstwo czasu, oraz pomoże w posprzątaniu, które okaże się znacznie łatwiejsze. Przestrzeń ta powinna być również prosta i pozbawiona wszelkich ‘przeszkadzajek’, aby nie rozpraszać dziecka podczas nauki. Dzięki temu już sam pokój dziecięcy będzie uczył prawidłowo gospodarować czasem.

”Akademia_Pianina”

Przestrzeń na ścianie

Ściana nad biurkiem może pełnić ważną rolę, gdy nasz pokój dla chłopca zmieni się w pokój dla ucznia. Prosta półka pozwoli trzymać najpotrzebniejsze materiały czy książki na wyciągnięcie ręki. Pomysłem na pokój wartym rozważenia jest tez zaaplikowanie farby tablicowej, po której możemy pisać markerami suchościennymi. Tworzy to znakomitą przestrzeń do notatek i jest naprawdę genialną sprawą.

Przestrzeń do spania

Sen jest często pomijany a trzeba wiedzieć ze jego jakość wpływa na poziom energii, samopoczucie i ogólne zadowolenie nie tylko naszych dzieci. Dlatego na temat snu dużo napisałem TUTAJ – koniecznie sprawdź. Jednak teraz chciałbym zwrócić uwagę na pewien drobiazg-mały kontenerek lub stoliczek przy łóżku w pokoju dziecka. Pozwoli on na położenie szklanki wody, drobnej zabawki czy ulubionej książki tuż obok. Dziecko dzięki temu nie tylko może miło spędzić w łóżku czas ale też poczuje się bezpieczniej.Sam tego doświadczyłem, a teraz ceni to sobie mój syn, gdy co wieczór przychodzę powiedzieć mu ‘dobranoc’.

Nie dajmy się zwariować

Na koniec nie zapominajmy, że przebywanie w pokoju ma dać dziecku wiele przyjemności. Nie przywiązujmy się wiec zbytnio do koloru farby czy elementów dekoracyjnych. Jeśli naszemu dziecku marzy się kolor niebieski czy różowy, nie ma problemu. Gdy nieco podrośnie, zawsze można pokój przemalować. Nic nie trwa wiecznie-)

TUTAJ jest również garść informacji o tym jak światło wpływa na nasze samopoczucie.

Jeśli zainteresował cie któryś z artykułów podziel się opinią w komentarzu. Aaa i koniecznie zapisz się do newslettera. Jest u mnie mnóstwo fajnej wiedzy za darmo.

Jak urządzić pokój dla chłopca

Czy wiesz na co zwrócić uwagę by urządzić pokój dla chłopca lub dziewczynki? Co zmieni się gdy pokój dla chłopca stanie się pokojem dla ucznia? Zobacz koniecznie

Published:
Modified: