Na co zwrócić uwagę przy zakupie lamki na biurko? Jak wpłynie to na moje samopoczucie i komfort pracy lub nauki? Czy jest jakaś alternatywa dla klasycznych lampek biurkowych? O tym poniżej.

Wybór oświetlenia na biurko jest często pomijany przez rodziców. A przecież światło wpływa na stan zdrowia naszych oczu, komfort pracy oraz koncentracje. Dlatego zanim zdecydujemy się na jakikolwiek zakup, kilka informacji które mogą ochronić nas przed złym zakupem.

Kable

Lampka biurowa powinna być nie duża oraz mobilna. Dlatego długość kabla nie może być mniejsza niż 1,5-3 m. W przeciwnym razie możemy mieć problem z podpięciem jej do kontaktu (a niestety można – sam tego doświadczyłem). Zbyt długi kabel łatwo można spiąć spinką lub skleić taśmą dzięki czemu nie będzie nam się plątał między nogami.

Moc lampy

Tu trzeba bardzo uważać, bowiem zarówno zbyt słabe jak i zbyt mocne światło negatywnie wpływa na koncentracje, stan naszych oczu i samopoczucie. Zazwyczaj wybieramy żarówki o mocy 40-100 W. W dzisiejszych czasach dostępne są również lampki z możliwością regulacji mocy.

Wybór miejsca i funkcjonalność

Ważne jest również z której strony pada światło. Dla osób praworęcznych światło powinno padać z lewej strony. Świetnie sprawdzają się lampy z ruchomym lub giętkim ramieniem. Można je dostosować do czynności jaką aktualnie wykonujemy przy biurku. Ważne jest również aby lampa była dość wysoka. Dzięki temu nie będzie razić.

Barwa

Przy biurku wykonujemy czynności które wymagają kreatywności i koncentracji. Dlatego nie mniej ważna jest jasność promienia padającego światła. W zadaniach domowych pomoże nam światło o białej i nieco chłodnej barwie. Pomoże nam w skupieniu oraz będzie najbliższe światłu słonecznemu. Ponad to taka barwa nie meczy zbytni wzroku

”Akademia_Pianina”

Lampy stojące-alternatywa dla lampek biurowych

Jeśli nasze biurko nie jest duże lub musimy umieścić na nim wiele rzeczy, warto rozważyć lampy stojące z regulowanym stelażem który można dostosować pod względem wysokości i kata padania. Ponad to taka lampa będzie w pełni mobilna pomagając np. przy czytaniu książki na fotelu lub sofie.