Motywacja do nauki czyli pół słowa wstępu

Każdy początek szkoły to jakby nowy rozdział w życiu dziecka. Pierwsze zadania domowe, nowe znajomości oraz wyzwania. Również dla nas-rodziców pojawiają się wcześniej nie znane emocje. Powroty dzieci ze szkoły, nowe historie z minionego dnia…Po obiedzie przychodzi czas na chwile odpoczynku oraz…zadanie domowe. Tylko jak się za nie zabrać gdy dookoła jest tyle innych ciekawych rzeczy do zrobienia? Jak pomóc dziecku w nauce lub jak je zmotywować do działania? Przesielibyśmy z synem przez to razem. Dziś wam opowiem najcenniejsze perełki jakich doświadczyliśmy i podzielę się swoimi odkryciami jak motywować dziecko do nauki – własne dziecko.

jak pomóc dziecku w nauce jak motywować dziecko do nauki

Motywacja do nauki czyli odpowiedni balans czasowy

Czas szkoły to dla dzieci przeskok miedzy czasem zabawy i czasem nauki. Najważniejszy jest tutaj timing (zgranie czasowe) i właściwy balans. Timing wiąże się z faktem, że zadanie domowe nie powinno być odwlekane na sam koniec dnia. Po pierwsze – ponieważ wieczorem mamy zawsze mniej energii, a zmęczenie sprawia że nasz mózg nie działa już tak szybko jak byśmy chcieli. To tyczy się zarówno dzieci jak i dorosłych. Dlatego jeśli zastanawiasz się jak zmotywować dziecko do nauki, zacznij od pomocy w budowaniu dobrych nawyków.

Po drugie, dobrze jest nauczyć swoje dziecko nawyku odrabiania lekcji tuz po powrocie ze szkoły. Dzięki temu dziecko uczy się wartościować czynności (określać które są ważne a które ważniejsze). Nawyk ten sprzyja również lepszej organizacji dnia a przez to zwiększeniu efektywności, co przełoży się również na życie dorosłe.

Po trzecie, odrabiając lekcje przed innymi czynnościami zapewniamy naszym dzieciom spokój ducha do końca dnia co ma wpływ również na poziom stresu a także zapobiega utracie kontroli nad emocjami (wieczorem w wyniku zmęczenia dziecko bardziej się denerwuje i częściej ponosi porażki).

Pewność siebie to podstawa gdy w grę wchodzi motywacja do nauki

Dzieci idąc do szkoły po raz pierwszy, często tracą na chwilę grunt pod nogami. Właśnie wtedy najbardziej potrzebują nas – rodziców. Dlatego chwalmy je za każdy sukces, nawet najmniejszy. Jeśli osiągnie porażkę to nie krytykujmy a usiądźmy z nim i razem zastanówmy się co mogliśmy lub możemy zrobić inaczej.

”Akademia_Pianina”

Takie działanie ma wielką moc. Uczy ono dziecko konstruktywnego myślenia i wiary we własne siły, oraz wyciągania wniosków z nieudanych działań. Brzmi trochę książkowo, ale jeśli dwa lub 3 razy w tygodniu usiądziemy i spróbujemy znaleźć jedną rzecz, którą mogliśmy zrobić lepiej, po 3 miesiącach jesteśmy do przodu przynajmniej o dobrych kilka procent a to bezcenna wiedza. Dlatego jeśli zastanawiamy się jak pomóc dziecku w nauce, pomóżmy mu wyciągnąć wnioski z gorszej oceny czy nieudanych zawodów sportowych..pomyśleć czego tym razem brakło.

Tłumacz dlaczego warto się uczyć

My, dorośli, tak często narzekamy na to, ze szkolna wiedza okazała się być kompletnie nieprzydatna. Ja jednak nieco zmieniłem zdanie gdy zobaczyłem jaki materiał jest przerabiany w nowych podręcznikach. To naprawdę są ciekawe rzeczy. Problem w tym, że nie potrafimy wykorzystać tej wiedzy w naszym życiu a przez to nie wiemy jak pomóc dziecku w nauce. Dlatego spróbujmy być nieco kreatywni i pokażmy naszym dzieciom drzwi które otwiera taka wiedza.

Języki obce umożliwiają podróżowanie, matematyka to podstawa w konstruowaniu robotów a jeśli ktoś chciałby zostać pisarzem, bez języka polskiego nie ruszy z miejsca. Czytając książki o podróżach z moim synem czasem pytam go czy chciałby przeżyć kiedyś takie przygody. Odpowiedź może być tyko twierdząca. Wtedy pokazuje mu ile rzeczy z geografii przyda mu się aby osiągnąć cel.

Jak pomóc dziecku w nauce? Sięgaj po właściwa wiedzę

Nie macie pojęcia ile ja sam straciłem czasu tylko dlatego, że nie wiedziałem jak się uczyć. Piszę o tym w tym artykule. Koniecznie przeczytaj. 

Techniki szybkiej nauki otwierają wiele drzwi. Dlatego warto przemycić naszym dzieciom (i przy okazji nam samym) kilka z nich, ale stopniowo i po jednej. Taka wiedza może okazać się kluczowa odnośnie tego jak motywować dziecko do nauki.

Kary czy nagrody? Orzeł czy reszka?

Wizja nagrody po skończonym zadaniu również zwiększa motywację do nauki. Pamiętajmy jednak, że ten sam argument możemy użyć jako karę lub nagrodę. Jeśli zastanawiamy się jak motywować dziecko do nauki, zerknijmy na taki przykład: “Jeśli nie odrobisz zadania, nie będziesz oglądał telewizji”.

A zamieńmy negatywny komunikat na pozytywny: “Gdy odrobisz lekcje, możesz pooglądać telewizję”. Który z tych dwóch komunikatów dodaje motywacji do nauki? Który doda energii do działania? Oczywiście ten pozytywny. Sprawdziłem osobiście-).

Dlatego zrób remanent z kilku ostatnich dni i zobacz czy przypadkiem nie używasz zbyt często komunikatów negatywnych. Jeśli tak, to zastanów się, jak zamienić je na komunikaty pozytywne. Ot cała magia tego jak pomóc dziecku w nauce. Pracując na co dzień w międzynarodowym środowisku, często stykam się z negocjacjami. Jednak postanowiłem spróbować przenieść je na grunt relacji rodzic-dziecko. Możesz o tym przeczytać w tym artykule.

Ucz się razem z dziećmi

Tutaj kilka rzeczy jak motywować dziecko do nauki skutecznie. Po pierwsze chciałbym zachęcić cię do ciągłego poszerzania swojej wiedzy na dowolny temat. Gdy nasze dzieci widzą, ze my też się uczymy czegoś, jest im mentalnie dużo łatwiej.

Po drugie, słyszałem teorie niektórych rodziców mówiące o tym, że dzieci powinny pracować same i nie powinno się im pomagać. Cóż, każdy robi to co uważa za słuszne. Ja jednak przechodzę przez najtrudniejsze elementy materiału ramie w ramie ze swoim synem. Wiem ze właśnie wtedy potrzebuje mojego wsparcia, z którego wypływa tez motywacja do nauki.

Poza tym, zauważyłem, że dzięki temu łapiemy lepszy kontakt ze sobą. Ja mu dopowiadam do jego materiału jeszcze jakieś ciekawostki, zadaje pytania problemowe ‘co by było gdyby…’ na które razem szukam odpowiedzi. Atmosfera jest wtedy zupełnie inna.

Jeśli nic nie pomaga nie wiesz jak motywować dziecko do nauki, znajdź prawdziwego pasjonata

Muszę wam się do czegoś przyznać. Uwielbiam matematykę. Jedak nie zawsze tak było. To, że jest mi ona szczególnie bliska (choć nie uważam się tu za orła-po prostu ją lubię mimo, że nie zawsze rozumiem), wynika z faktu ze niektórzy ludzie kiedyś stanęli na mojej drodze życiowej. Opowiem ci jedno zdarzenie.

Gdy należałem do Duszpasterstwa Akademickiego ‘Beczka” w Krakowie, raz wybraliśmy się całą ekipą na kilka dni w góry. Wśród nas był niesamowity przekrój roczników i kierunków. Było tez dwóch niesamowitych chłopaków-zapaleńców matematyki i wszystkiego co z nią związane. Gdy szliśmy na spacer, jedliśmy obiad czy czekaliśmy na autobus oni gawędzili z ogniem w oczach o różniczkach, całkach, skomplikowanych równaniach i programach komputerowych. Robili to z taką pasją, że mnie nią zarazili.

Zdecydowanie dzięki nim moja chęć zrozumienia matematyki wzbiła się na wyżyny. Jest wielu takich ludzi. Jedni kochają język angielski, inni geografię, jeszcze inni z wielką pasją potrafią opowiadać o historii. Warto próbować otaczać się takimi ludźmi. Motywacja do nauki nie przejdzie wtedy niezauważona.

Dobra, podsumujmy naszą motywację do nauki

Reasumując, jeśli szukamy odpowiedzi jak pomóc dziecku w nauce,  zwróćmy szczególną uwagę na poniższe zasady:

  1. Pierwszym krokiem do tego jak pomóc dziecku w nauce jest ustalenie z dzieckiem pewnego rytmu dnia aby nauczyć go zdrowych nawyków
  2. Po lekcjach dopilnuj aby dziecko posprzątało swoje biurko. Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce.
  3. Unikajcie rozkojarzenia. Telefon, komputer czy telewizor potrafią skutecznie odwrócić uwagę dziecka i wyrwać go z rytmu nauki. Jeśli chcemy wiedzieć jak motywować dziecko do nauki, pamiętajmy o rozpraszajkach.
  4. Poczucie czynienia postępów. Zaczynajcie od najłatwiejszych zadań. W ten sposób lista rzeczy do odrobienia będzie szybko maleć.
  5. Warto zwrócić uwagę na krótkie przerwy między przedmiotami. Pozwala to odświeżyć umysł i zregenerować siły.
  6. Chwal każde osiągnięcie, nie krytykuj porażki.
  7. Wspieraj każdą formę kreatywności dziecka nawet jeśli zakończy się porażką. Pamiętaj ze wielcy wynalazcy ponieśli tysiące porażek zanim odnieśli ogromny sukces.
  8. Pomagaj mu w nauce i otaczajcie się pasjonatami

Jeśli szukasz u siebie kreatywności, zapraszam cię również na swój darmowy kurs krzesania dobrych pomysłów. Za darmo zdobędziesz wiedzę, która normalnie jest wiele warta. Link znajdziesz TUTAJ.

 

Udanego dnia-)

Mariusz