Oświetlenie jest czymś z czym stykamy się na co dzień niemal na każdym kroku. Pomaga nam pracować, uczyć się czy odpoczywać. Jednak światło może być naszym sprzymierzeńcem lub wrogiem. Jego rodzaj musi być dobrany do czynności jaką wykonujemy w danym miejscu. I tak, zupełnie inaczej będzie oświetlona kanapa przy której spędzamy romantyczne wieczory, inaczej stół kuchenny a jeszcze inaczej biurko ucznia czy studenta. Światło również wpływa mocno na nasze samopoczucie. Dlatego poniżej załączam garść podstawowych informacji o tym dlaczego światło jest tak ważne.

Jasne światło wzmacnia emocje-te pozytywne i te negatywne

W 2014 roku odbyło się badanie, w którym naukowcy poprosili o ocenę agresywności postaci fikcyjnej, atrakcyjności trzech kobiet oraz pikantności trzech różnych sosów do skrzydełek (tak, takie rzeczy tylko w Ameryce)

Wyniki pokazały, ze osoby siedzące w jaśniejszym pomieszczeniu miały tendencję to określania osoby jako bardziej agresywnej a kobiety bardziej atrakcyjnej niż ci z pomieszczenia o ciemniejszym oświetleniu. Te osoby wybierały również pikantniejsze sosy.

Niebieskie światło dodaje energii oraz utrudnia sen

Ekspozycja na niebieskie światło może dodać nam energii. W badaniach osoby te okazały się bardziej produktywne i szybciej kończyły swoje zadania.

Niebieskie światło towarzyszy nam od zawsze i jest częścią światła widzialnego. Obejmuje ono zakres 380-500 nm. Najwięcej tego światła jest emitowane poprzez urządzenia cyfrowe (tablety, telefony, telewizory).

Jednak energia utrzymuje się w nas jeszcze do około godziny od momentu ustania jej źródła. Jeśli więc przed snem będziemy bawić się telefonem lub oglądać telewizję możemy natknąć się na problemy z zasypianiem. Wiązka światła niebieskiego blokuje bowiem wydzielanie melatoniny czyli hormonu odpowiedzialnego za sen.

”Akademia_Pianina”

Naturalne światło sprawia ze jesteśmy szczęśliwsi

Dostęp do światła naturalnego w ciągu dnia sprawia, że lepiej śpimy, więcej ćwiczymy oraz wzrasta nasze samopoczucie Potwierdzili to naukowcy na grupie osób przebywających w pomieszczeniu z oknami oraz grupie kontrolnej przebywającej w pomieszczeniu bez okien.

Światło słoneczne redukuje symptomy depresji

Trzeba wiedzieć że słonce oprócz oświetlania naszej planety daje nam również porcje witaminy D która przyczynia się również do dobrego samopoczucia. Warto tez okresowo sprawdzać poziom tej witaminy w naszym organizmie. Większość ludzi ma bowiem jej duży niedobór. Dlatego korzystajmy ze słońca ile się da.