3 powody przez które nie udzielasz pierwszej pomocy

Czy myśleliście kiedyś o tym aby zostać super bohaterami? Jak się okazuje do tego wcale nie potrzeba siły Batmana czy mocy Supermena. Każdy z nas może nim być i to w najmniej oczekiwanym momencie. Skoro to takie proste, dlaczego się tego boimy? Poznaj 3 powody przez które nie udzielasz pierwszej pomocy.

Poznaj 3 powody przez które nie udzielasz pierwszej pomocy

Zamknijmy na minutę oczy, wyobraźmy obie że czekamy na przystanku na autobus i nagle jedna z osób pada na ziemię nieprzytomna. Czy będziemy stać z boku i mieć nadzieję że inni zrobią ten pierwszy krok czy może sami przejdziemy do działania?

Dlaczego nie pomagamy

Jak podają ratownicy, są 3 podstawowe powody przez które nie chcemy udzielać pierwszej pomocy..

  • brak wiedzy

Ja z przykrością stwierdzam ze brakuje w naszej szkole ćwiczeń z pierwszej pomocy. I nie mówię tutaj o teorii, o technikach bandażowania ale o procedurze (czyli dokładnie krok po kroku: co należy wykonać) oraz praktyce (aby teorię wcielić wżycie, trzeba niestety przez pewien czas ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.

Dopiero wyćwiczona teoria może przyczynić się do uratowania  życia.

”Akademia_Pianina”
  • strach

Nawet gdy wiemy jak udzielić pierwszej pomocy i odbyliśmy kilkukrotną praktykę, czasami to nie wystarczy. Strach bowiem potrafi nas sparaliżować. Jednak coraz częściej boimy się nie tego że zamiast pomoc zaszkodzimy, lecz konsekwencji jakie mogłyby nam grozić, gdyby ktoś przez nas stracił życie.

Strachu nie należy się wstydzić, jednak są sposoby aby nad nim zapanować. W kontekście dzieci pisze o nich TUTAJ. Zapraszam serdecznie, a my jedziemy dalej-)

Tu musimy jasno powiedzieć: osobie, która w dobrej wierze udziela pierwszej pomocy nie grozi żadna kara. Na jednym ze szkoleń ratownik opowiadał swoją historię. Był wtedy pierwszy raz na akcji ratunkowej. Gdy zobaczył nieprzytomnego człowieka, po prostu stanął jak wryty i nie potrafił zrobić ruchu.

A pamiętajmy, że mówimy tutaj o wyszkolonej do tego celu osobie. Dopiero na kolejnych akcjach stało się to dla niego czymś naturalnym. Dlatego strach nie jest żadnym wstydem, jednak super-bohaterem jest ten kto potrafi go przezwyciężyć.

  • obrzydzenie

Jest to trzeci powód, dla którego nie udzielasz pierwszej pomocy. Stosunkowo łatwo jest to zrobić dla osoby pachnącej perfumami w eleganckim stroju, zadbanej.

Jednak co byśmy zrobili, gdyby trzeba było zareagować w przypadku alkoholika w parku, od którego wręcz jedzie nieświeżością i procentami z kilku ostatnich dni…

Wakacje-świetny czas na rozgrzewkę

W wakacje podejmujemy wiele nowych aktywności, uczymy się nowych rzeczy lub wyjeżdżamy w różne miejsca. Czemu więc co roku nie poświecić 3 dni na odświeżenie sobie wiedzy i przećwiczenie sekwencji ruchów na manekinie pod okiem profesjonalisty?

Jest to jedna z umiejętności, która warto posiadać, gdyż nigdy ni wiadomo kiedy się przyda. Załączam poniżej krótki filmik instruktażowy. Przy okazji, bardzo dziękuję Panom, że udostępniają tak cenna wiedzę.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, zapraszam cie do mojego newslettera. Dostaniesz ode mnie ciekawego e-booka. Zobacz co w nim jest TUTAJ

A jeśli chcielibyście mieć więcej dobrych pomysłów (kreatywność da się wyćwiczyć tak, jak każdą inną umiejętność), zachęcam do wzięcia udziału w moim kursie krzesania dobrych pomysłów. Link TUTAJ

Udanego dnia. Nie dajcie go sobie nikomu zepsuć-)

Mariusz