Jak być kreatywnym

Czy masz problemy ze znalezieniem ciekawego prezentu dla współmałżonka, dziecka, kolegi? A może głowisz się całymi dniami nad jakimś problemem i nie możesz znaleźć dobrego rozwiązania lub w pracy potrzebujesz zastrzyku dobrych pomysłów? Wielu z nas zadaje sobie pytanie jak być kreatywnym. kreatywność wzmacnia wiarę w siebie i optymizm, a twórcze myślenie sprawia, że jesteśmy bardziej lubiani, bowiem mamy umiejętność rozwiązywania problemów.

Skąd bierze się ta pustka w głowie i jak zamienić je na dobre pomysły?

Kreatywność jest głownie kojarzona z dużymi firmami próbującymi zwiększyć udział w rynku. Czy jednak słusznie? Czy krzesząc pomysły w domu nie jesteś przypadkiem KREATYWNA? A może lepiej powiedzieć pomysłowa?

Jak to jest, że jedni mają 100 pomysłów na minutę a innych stać jedynie na stwierdzenie ‘to się nie da zrobić’? Czy można nauczyć się jak być kreatywnym? Oczywiście. O tym dzisiaj-)

Jak być kreatywnym

Kreatywność jest sztuka, której można się nauczyć. Podlega ona bowiem takim samym prawom jak wszystko inne.

”Akademia_Pianina”

W świecie biznesu kreatywne myślenie jest coraz bardziej doceniane. W epoce niemal natychmiastowego przepływu informacji i jej mnogości firmy odznaczające się twórczym myśleniem mają największe szanse na przetrwanie. Środowisko zmienia się tak szybko, że to, co było aktualne jeszcze wczoraj, dziś jest już przestarzale lub niemodne. Tylko twórcze myślenie potrafi pomoc nam dostosowywać się do zmian.

Czy stojąc w miejscu możesz się cofać? Jak najbardziej. Gdy ty przestaniesz się rozwijać, świat, który myśli kreatywnie, idzie cały czas do przodu. W efekcie dystans, jaki was dzieli, staje się coraz większy.

Mamy to od urodzenia

Z kreatywnością możemy zetknąć się już od dziecka. Popatrzmy na dzieci. Ileż zastosowań potrafią one znaleźć dla plastikowej nalewki do zupy, miseczki na jedzenie czy jedwabnego szalika mamy…

Jednak rodzący się pomysł nie zawsze jest całkiem nowy. Najczęściej powstaje z modyfikacji innego pomysłu, a to staje się już znaczenie łatwiejsze.

Problem polega na tym, ze obserwując to, co dzieje się w okół nas zauważamy jedynie wydarzenia traktowane, jako efekty końcowe – produkty. Niewielu ludzi skupia się na mechanizmach, jakie towarzyszyły ich powstaniu, lecz aby być kreatywnym, jest to niezbędne. Są one trochę jak wzory matematyczne. Znając i rozumiejąc jeden z nich jesteśmy w stanie rozwiązać bardzo wiele różnorodnych zadań.

O ile rozwinięcie indywidualnej kreatywności jest niestandardowe, bo każdy z nas jest inny, o tyle przyswojenie pewnych technik kreatywności pozwala nam skupić naszą uwagę właśnie na samych mechanizmach – a to już znaczny krok na przód. Takie techniki uczą innego sposobu myślenia – takiego, który do tej pory był nam nieznany.

Kiedy tracimy kreatywność?

Pierwszą barierą mogą stać się sami rodzice. Często podsuwają oni gotowe rozwiązania dzieciom na tacy zamiast zachęcić je do tworzenia własnych. Zdolność kreatywnego myślenia, jaką mają dzieci, jest mocno niedoceniana w świecie dorosłych. Jak często brakuje nam nici porozumienia z dziećmi?

Aby to zobrazować, wyobraźmy sobie pewnego mężczyznę będącego osobą dość leniwą, niechętną do zmian. Każdy dzień wygląda u niego tak samo i jest mu z tym dobrze. Pewnego dnia spotyka on osobę, która na każdym kroku widzi jakiś pomysł.

To ona wymyśla najlepsze propozycje prezentów pod choinkę, a nie raz sama robi zabawki dla dzieci. To ona potrafi w swoim garażowym zaciszu zmajstrować prostego quada, za którego dziecko będzie jej wdzięczne do końca życia. Robi to bo wierzy we własne siły i swoje pomysły. I teraz pytanie: czy tym dwóm osobom łatwo przyjdzie znaleźć nic porozumienia?

Kolejny etap: dziecko idzie do szkoły. Cokolwiek nie powiemy o szkole, choćby była najgorszą, jaką znamy, ma jeden zasadniczy plus: zachęca (lub wymusza) do nauki, czytania lub jakiejkolwiek pracy umysłowej. Często po zakończeniu edukacji jesteśmy tak pochłonięci życiem codziennym, że przestajemy sięgać po jakiekolwiek książki.

Jednak, szkoła ma zasadniczy problem. Coraz częściej uczy myśleć schematami wymuszając udzielenie odpowiedzi zgodnie z kluczem. Tu cala dziecięca fantazja się kończy. Znamy także przykłady nauczycieli matematyki, którzy nie uznali rozwiązanego zadania tylko dla tego, że uczeń doszedł do prawidłowego wyniku inną metodą, niż ta przedstawiona na lekcji.

Ostatnim etapem jest już rutyna

Najlepsze pomysły powstają w dogodnych warunkach. Ale dogodnych, …czyli jakich?

Zapewne nie raz zdarza ci się wpaść na jakiś świetny pomysł na spacerze w parku, lub twórcze myślenie dopada cię pod prysznicem lub podczas rodzinnej wycieczki. Kreatywność najlepiej wychodzi w niestandardowym środowisku.

Czy to nie ciekawe ze im bardziej myślimy nad problemem tym trudniej przychodzi rozwiązanie? A gdy przestajemy myśleć, często otrzymujemy je niemal natychmiast?

Jak możemy wspomóc kreatywność?

Aby odpowiedzieć na pytanie jak być kreatywnym, musimy zwrócić uwagę na pewne czynniki

Sen

Jest on dość istotnym składnikiem. Umysł niewyspany działa trochę jak zardzewiała maszyna. Będzie się kręcić, ale jakoś tak……. no właśnie… wszystko skrzypi, trzeszczy i porusza się z wielkim trudem. Dlatego poświęciłem mu cały artykuł TUTAJ

 Nastrój

Optymizm jest niezwykle istotny w naszym życiu. Jest jedną z potężniejszych broni w zjednywaniu sobie ludzi. To dzięki niemu tez dobrze się czujemy z nami samymi. Dobry nastrój sprawia, że praca mniej meczy a głowa jest bardziej otwarta.

Wytrwałość i wiara we własne siły

Naukowcy szacują, ze każdy z nas ma średnio w roku 3 pomysły warte miliony. Czemu wiec większość z nich pozostaje w stadium idei nie przechodząc do stadium realizacji?

Pierwszą cechą jest wytrwałość. Wydaje nam się, ze stworzenie pomysłu jest w całym tym procesie najtrudniejsze. Jednak od niego do realizacji często jest jeszcze długa droga. Wiele nietrafionych prób, wiele momentów zwątpienia, wiele chwil zawahania… To wszystko sprawia ze tylko nieliczni wprowadzają w życie to, co zaplanowali.

Zobacz TUTAJ jak możesz sobie pomóc

Nie zniechęcaj się

Ktoś powiedział, ze proces tworzenia pomysłów jest jak garnek gotowania na wolnym ogniu. Nie musisz przy nim ciągle stać, ale nie możesz tez na dłużej zostawić go samego.

Dlatego jeśli od dłuższego czasu nad czymś pracujesz i ci po prostu nie idzie (nie masz inwencji twórczej, jesteś sfrustrowany, zaczynasz mocno wątpić w swoje siły), zrób sobie przerwę. Podczas gdy ty będziesz odpoczywać, do akcji wkroczy…twoja podświadomość, której moc obliczeniowa jest znacznie większa. Ile razy było tak, ze rozwiązanie pojawiło się krótko po tym, gdy przestałaś o nim myśleć? To właśnie wtedy świadomość zdjęła nogę z gazu w samochodzie o 105-konnym silniku i zrobiła miejsce podświadomości, która włączyła napęd rakietowy. Daj szanse swojej podświadomości zabłysnąć i nie zniechęcaj się.

Idź na spacer

Mnóstwo wspaniałych dzieł powstało właśnie na spacerze. Te zasadę znali: John Milton, Czajkowski czy Beethoven. Steve Jobs znany był z tego, że prowadził spotkania podczas spaceru a teraz Mark Zuckerberg idzie w jego ślady. Kreatywność lubi niestandardowe podejście.

Ciekawe są również badania z Uniwersytetu Stanforda. Wynika z nich, ze poziom naszej kreatywności wzrasta o 60% tylko dla tego ze myślimy podczas spaceru, w stosunku do osób, które siedzą.

Zabawa

Najbardziej kreatywni pracownicy to tacy, którzy potrafią bawić się swoją pracą. I nie ma w tym żadnego żartu. Oni doskonale wiedzą jak poprawić kreatywność.

Kiedyś słuchałem relacji Chucka Norrisa, czyli tytułowego Strażnika Teksasu. Powiedział on, że jego zespól nie byłby w stanie tak ciężko pracować, gdyby nie zabawa towarzysząca im na planie.

Malarz Joan Miró powiedział, “Lepiej pracuję, gdy nie pracuję, niż gdy pracuję.”

Na koniec, jeśli ktoś uważa, że nie może być kreatywny, spieszę powiadomić ze każdy ma w sobie iskrę kreatywności. Można z niej rozpalić ognisko, a nawet spowodować pożar. Wszystko zależy od naszej chęci i zaangażowania.Możesz poznać główne zasady, którymi rządzi sie kreatywność, poznać narzędzia pomagające ją rozbudzić oraz dowiedzieć się jak myślą ludzie, którzy w swym myśleniu zmienili świat.

Dlatego zapraszam cię do darmowego kursu o kreatywności jaki stworzyłem. Przez 7 tygodni, co tydzień będziesz otrzymywać e-maila z porcją wiedzy i zadaniem do wykonania. Jeśli zobaczysz, choć małą zmianę w sposobie myślenia, będzie warto-). Kliknij w tekst poniżej by zobaczyć więcej informacji

Pokaż mi kurs

Jak zwiększyć kreatywność

Zapraszam do ciekawego artykułu o kreatywności na co dzień. Razem z nim możesz wziąć udział w specjalnym kursie prezentującym wiele ciekawych informacji i ćwiczeń.

Published:
Modified: