Kochani,

To już fakt – komputery, smartfony i tablety stały się dla nas podstawowym narzędziem nie tylko pracy ale i rozrywki. Możesz sobie jednak wyobrazić co by było gdyby niewłaściwa osoba uzyskała dostęp do wszystkich twoich danych, łącznie z hasłami, zdjęciami i innymi ‘sekretami’.

Wiem że bezpieczeństwo cyfrowe jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek. Dlatego portal techwarn przygotował dla nas artykuł prezentujący aż 5 aplikacji zabezpieczających nasze dane i ułatwiających życie. Oddaje więc głos-)

Aplikacje mobilne i cyberbezpieczeństwo

Aplikacje mobilne zrewolucjonizowały codzienne życie. Używamy ich praktycznie do wszystkiego: usługi bankowe, wellness i opieka zdrowotna, organizacja czasu pracy, poznawanie nowych ludzi… Najpopularniejsze aplikacje mobilne i internetowe poprawiają jakość obsługi klienta w środowisku biznesowym.

Z telefonów komórkowych i tabletów w dzisiejszym świecie technologii coraz częściej korzystają również dzieci. Technologia jest wszechobecna, a istnieją przecież pożyteczne aplikacje edukacyjne, do nauki języków obcych, naukowe, rozwijające wyobraźnię i umiejętność logicznego myślenia.

”Akademia_Pianina”

Nie należy jednak zapomnieć, że ponieważ większość z tych aplikacji wymaga podania prywatnych danych, powinniśmy zadbać o dodatkowe bezpieczeństwo naszych urządzeń mobilnych. Mogą one być łatwym celem dla cyberprzestępczości, gdyż mnożenie cyfrowych kanałów kontaktu tworzy luki w zabezpieczeniach oprogramowania, co ma konsekwencje związane z utratą lub zawirusowaniem danych.

Telefon komórkowy zapisuje więcej danych osobowych niż tak naprawdę zdajemy sobie sprawę: hasła do sieci społecznościowych, poczty e-mail, kont bankowych, dostęp do zdjęć, a nawet lokalizację domu lub pracy. Istnieje kilka rozwiązań, które warto zainstalować na urządzeniu mobilnym aby zadbać o bezpieczeństwo podczas surfowania po Internecie i korzystania z aplikacji. Przedstawiamy kilka z nich:

LastPass Password Manager

Czyli menedżer haseł, który bezpiecznie zapisuje je w jednym miejscu. W dzisiejszym świecie używamy dziesiątek haseł codziennie. Często decydujemy się na jedno i takie samo do wszystkich witryn, w tym skrzynki mailowej, sklepów internetowych… Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zdecydowanie bezpieczniej będzie wybrać dostępny w sieci generator haseł, który generuje silne, właściwie niemożliwe do złamania, hasła.

LastPass zapamiętuje wszystkie hasła i nazwy użytkowników oraz automatycznie wprowadza je podczas odwiedzania danej witryny i aplikacji. Wystarczy zatem zapamiętać tylko hasło główne LastPass. Logować można się również za pomocą odcisku palca. Aplikacja bezpiecznie przechowuje wszystkie informacje prywatne, takie jak numery kart kredytowych i karty ubezpieczenia zdrowotnego.

Kids Place

Bezpłatna aplikacja kontroli rodzicielskiej i blokada określonych stron, która chroni prywatne dane i daje dziecku wyłącznie dostęp do aplikacji, które uprzednio zatwierdziłeś. Blokuje dostęp do pozostałych aplikacji i ustawień oraz zapobiega pobraniu nowych programów przez dziecko. Kids Place przełącza dowolny telefon lub tablet w tryb dziecka, dzięki czemu może również blokować połączenia przychodzące lub wychodzące, możliwość wysyłania wiadomości czy wykonywania innych czynności, za które możesz ponosić koszty. Można również uruchomić blokadę czasu, czyli funkcję timera, która zablokuje tablet czy telefon po upływie określonego czasu.

Użytkownik może określić dzienny limit używania urządzenia, wybranych kategorii aplikacji lub poszczególnych programów zatwierdzonych w Kids Place oraz określić w jakich przedziałach czasowych w ciągu dnia nie będą one mogły być używane, na przykład przez 2 godziny dziennie, w tygodniu pomiędzy 15:00 a 17:00 natomiast w weekendy od 8:00 do 10:00.

Smart AppLock

Aplikacja blokująca, która zabezpiecza zainstalowane programy za pomocą hasła lub wzoru. Po nieudanych próbach odblokowania wykrywa i przy użyciu przedniej kamerki fotografuje osobę, która próbuje skorzystać z naszego urządzenia, a następnie wysyła przechwycony obraz na skrzynkę e-mail. Pozwala również zablokować ekran zdalnie poprzez wysłanie słów kluczowych przez SMS z innego telefonu. Istnieje możliwość ustawienia automatycznej aktywacji blokady w określonym czasie.

Avast Mobile Security

Darmowy antywirus na telefon lub tablet z systemem Android, który wykonuje skanowanie w poszukiwaniu wirusów. Czyści niepotrzebne dane zapisane podczas przeglądania, tworzy osłony stron internetowych z linkami zawierającymi złośliwe oprogramowanie i umożliwia analizę bezpieczeństwa publicznych sieci Wi-Fi.

Bez względu na wybrane przez nas metody ochrony naszych urządzeń mobilnych przed cyberprzestępcami i innymi niepowołanymi użytkownikami, należy pamiętać, aby zawsze pobierać aplikacje z oficjalnych sklepów Google Play lub AppStore. Zwróć też uwagę na uprawnienia, jakie przyznajesz danej aplikacji. Często przyznajesz dostęp do prywatnych danych, które wcale nie są potrzebne do funkcjonowania programu. Przejrzyj też statystyki aplikacji – jeśli jest popularna, ale wyświetla się bardzo niewiele pobrań – powinno to wzbudzić czujność.