Jak znaleźć skarb z dzieckiem czyli zabawy dla dzieci na dworze w starym stylu

Często zastanawiamy się jakie zabawy dla dzieci na dworze można wykorzystać, aby ten czas był nie tylko przyjemny ale i pouczający. Szukanie skarbu jest jednym z marzeń każdego małego chłopca. Jak ja to wykorzystałem?

Podczas ostatnich wakacji, naszym dzieciom z podwórka zaczęła doskwierać nuda bowiem pomysły na zabawy na dworze się wyczerpały. Postanowiłem więc poczęstować ich czymś w nieco niestandardowy sposób, mianowicie: dostali ode mnie mapę oraz pierwszą wskazówkę i musieli sami dotrzeć do swojego słodkiego skarbu-).

Jeśli zastanawiacie się w jakie zabawę na dworze wykorzystać, aby zagospodarować dzieciom czas na pół dnia, być może poniższa propozycja będzie strzałem w dziesiątkę. Przypadkiem okazało się, że dzięki tej zabawie można nauczyć się kilku fajnych rzeczy.

Warto przeczytać do końca, aby poznać światowe możliwości tej zabawy (dosłownie!) Usiądźcie wygodnie, zróbcie sobie coś do picia i zaczynamy.

Potrzebna mapa

Podczas szukania skarbu potrzeba jest oczywiście…mapa. Jeśli ktoś ma wyobraźnię i troszkę zdolności plastycznych, może przejść do następnego punktu. Ja wykorzystałem do tego zadania  wujka google i jego google maps. Oryginalny teren wygląda tak:

 

”Akademia_Pianina”

…a po moich modyfikacjach i uproszczeniach zostało tyle:

 

mapa skarbu uproszczona

 

Zuchy otrzymały taką mapę oraz pierwszą wskazówkę, która prowadzi je dalej. Wszystkie wskazówki układam samodzielnie, co tylko pozornie wydaje się skomplikowane.

Pierwsza wskazówka brzmiała tak:

“Gdzie droga i strumyk krzyżują swe nogi

Rośnie sobie jabłoń 5 kroków od drogi

Na pierwszej gałęzi wskazówka się znajduje,

Ona cię do skarbu dalej pokieruje.”

 

Jak pewnie zauważyliście, ja uprościłem nieco zadanie stawiając czerwone znaki X w różnych miejscach, jednak nie powiedziałem który X należy do danej wskazówki. To należy do naszych zuchów. Na naszej mapie mamy strumyk i rzekę. Albo na to albo wpadną sami albo przeszukają obydwa miejsca-).

Cała zabawa polega na tym, że w miejscu z pierwszej wskazówki znajduje się druga, która z kolei prowadzi do trzeciej i tak dalej-).

Skąd brać wskazówki na zabawę?

Pomysłów na wskazówki jest wiele. Poniżej przedstawię kilka z nich:

alfabet morse’a

Jedna z moich wskazówek wyglądała właśnie tak:

.–. .. . .-. .– … –.. .- / .-.. .- — .–. .- / -. .- / .–. .- .-. -.- .. -. –. ..- / -.. .-. — –. ..-.. / -.-. .. / .–. — -.- .- .-. –.. . .-.-.- / /

Jest to alfabet Morse’a, który po deszyfracji daje nam następujący tekst:

Pierwsza lampa na parkingu drogę ci pokarze. 

 

Wiem wiem, może nie być lekko, ale o to właśnie chodzi.

Aby stworzyć taki alfabet, wystarczy nam tłumacz online. Link poniżej. Czasem warto też dołożyć cały alfabet do wskazówki, aby było łatwiej, choć myślę, że to zależy od wieku uczestników. Ci starsi sami sobie znajdą w Internecie.
http://alfabetmorsa.pl/tlumacz-translator-alfabetu-morsea-online

Odbicie w lustrze

Bardzo łatwo jest zrobić tekst będący odbiciem w lustrze. Wystarczy użyć do tego Worda, wstawić WordArt i w ustawieniach formatowania wykonać obrót 3-W. Otrzymujemy świetny efekt. Dla sprawdzenia można wydrukować i spróbować przeczytać w lustrze. Co sprytniejsi czytają po prostu  od tyłu do przodu i też działa.

 

tekst widoczny w lustrze

Nasz tekst w lustrze:

“Niedaleko drogi rzeczka sobie płynie.

Gdy pójdziesz wzdłuż ścieżki, to jej nie ominiesz.

Na przeciwnym brzegu kij wyrasta z ziemi.

Wyjmij go by ruszyć śladami następnymi.”

 

Zaszyfrowane słowa

Ułóż  proste zdanie będące wskazówką, ale miedzy właściwe litery wpleć ‘przeszkadzajki’, np:

“W stfgawgfku jegfstfd wofdregfk, ktewórrey nitre towqnicxe. Onvb cier pojhkawerzoie w ktzxórbvą ruuyszwyćvb stytrorenęnm.”

W tym zdaniu dwie litery są dobre a dwie złe i tak na przemian. Skreślenie błędnych liter odkrywa cały tekst.

“W stawku jest worek który nie tonie. On ci pokarze w którą ruszyć stronę.”

Ważne jest, aby system w każdym wyrazie był taki sam. Uczymy się dzięki temu zauważać pewne schematy. Podobne można znaleźć w zadaniach matematycznych.

Kompas w zegarku

Czy potrafisz na obcym terenie odnaleźć kierunki świata? Metod jest kilka, jednak mnie najbardziej spodobała się ta z użyciem zegarka ze wskazówkami.

Nie jest ona super dokładna jednak na nasze potrzeby wystarczy.

Trzeba mieć zegarek ze wskazówkami i  ułożyć go poziomo tak, aby mała wskazówka wskazywała słońce. Jest to jedna z 3 potrzebnych nam linii. Druga to linia prostopadła, biegnąca przez nasz zegarek. Trzecia, ta właściwa,  to linia dzieląca kąt miedzy dwiema poprzednimi na 2 równe części. To ona wskazuje południe.

Wprowadzenie takich elementów znakomicie ubogadza wszelkie zabawy dla dzieci na dworze.

Jeśli macie inne pomysły na ciekawe wskazówki, napiszcie o nich w komentarzu.

kurs kreatywności

Cały świat się w to bawi czyli zabawy na dworze dla całej rodziny

Kilka miesięcy później okazało się, że poszukiwanie skarbów jest na topie, tyle, że obecnie nazywa się to geocaching, a cała społeczność liczy już ponad…4 miliony. Jednak zasady są proste: amatorzy chowają różne przedmioty w jaskiniach, lasach, na drzewach itp. Wskazówki do nich umieszczają na specjalnej stronie: www.geocaching.com. Dlatego wybierając się z całą rodziną na wakacje warto sprawdzić czy w pobliżu nie ma ukrytego jakiegoś skarbu-). Można znaleźć np. talię kart, jakieś figurki czy samochodziki. Chodzi przede wszystkim o dobrą rodzinną zabawę-)

Czemu taka forma rozrywki staje się coraz popularniejsza nie tylko wśród samotnych podróżników ale też całych rodzin?

Powodów jest wiele. Jedni chcą wyrwać się z domu i spędzić ciekawie czas poza nim, inni traktują to jako alternatywną formę zwiedzania, jeszcze innych taka zabawa bardzo jednoczy. Jest to też świetny sposób aby się po prostu odstresować.

Nierzadko można oprócz skarbu otrzymać również list gratulacyjny w lokalnym języku.

Zachęcam wszystkich bardzo gorąco do wypróbowania-)

Rozpalmy ognisko

Jeśli szukamy pomysłów na zabawy dla dzieci na dworze, wspólne biesiadowanie przy ognisku potrafi sprawić, że nasze dzieci będą miały oczy jak 5 złotych. Ja osobiście w każdej zabawie szukam czegoś, co mogę nauczyć swoje dzieci i to należy właśnie do tej kategorii.

Dziś bardzo popularne jest grillowanie, jednak wiele lat temu ja będąc dzieckiem świetnie się bawiłem przy ognisku, a wspólne pieczenie kiełbasy, chleba czy ziemniaków było nie tylko wielką przygodą ale i świetną ucztą. Do dziś staram się od czasu udo czasu wykorzystać te zabawę na dworze, aby spędzić nieco czasu z dziećmi (nie tylko swoimi-))

Krok pierwszy: miejsce na ognisko

Warto wykorzystać okazję aby uświadomić dzieciom, że nie każde miejsce na ognisko się nadaje. Po pierwsze, powinniśmy mieć łatwy dostęp do paliwa, jakim u nas będzie drewno. Po drugie, jeśli pogoda jest idealna (nie ma wiatru i nie pada) to prawie każde miejsce jest dobre. Jednak gdy jest wietrznie, warto poszukać jakiejś osłony w postaci dużego głazu, krzaków lub zrobić ją samemu z patyków i liści. Trzeba się upewnić, czy nie ma niczego w pobliżu, co mogłoby się zapalić od naszego ogniska.

Gdy mamy już wybrane miejsce, czas na przygotowanie terenu. Osuwamy z niego suchą trawę, gałązki, wszystko to, co może się zapalić. A co zrobić gdy grunt jest mokry? Zbuduj na nim platformę z gałęzi i dopiero na niej rozpal ognisko. Dzięki niej uzyskamy tez dobra wentylacje bowiem powietrze będzie swobodnie krążyć pod ogniskiem.

Jeśli mocno przeszkadza nam wiatr, być może warto wykopać niewielki dołek i w nim rozpalić ognisko.

Krok trzeci: będziemy potrzebować suchych gałęzi jako rozpałki. Tu mala wskazówka: jak rozpoznać czy gałązka jest sucha? Jeśli złamiemy ją na pól i pęknie z trzaskiem, będzie się nadawać-)

Jeśli wspólne biesiadowanie przy ogniska wam się spodoba, warto zaopatrzyć się w krzesiwo. Umiejętność rozpalania nim ognia jest bardzo cenna.

Krok czwarty: obozowisko.

Pamiętajmy, aby nie siedzieć na ziemi. Jako siedzenie, możemy użyć grubszych klocków lub zrobić siedzisko z patyków.

 

A może powędkujemy razem?

Wspólne zabawy na dworze z kilkuletnim dzieckiem już same w sobie może być dla niego atrakcją. A gdyby tak razem zrobić prostą wędkę do łowienia rybek (lub innych przedmiotów?).

Można ją wykonać bardzo łatwo. Wystarczy kawałek  kijka, który docinamy tak aby nie miał ostrych końców. Z jednej strony wiążemy sznurek a z drugiej robimy małe koluszko z drutu i przepuszczamy przez nie drugi koniec sznurka. Na jego końcu możemy umieścić np mały plastikowy haczyk i wędka gotowa. Ważne aby była bezpieczna dlatego wszystkie ostre końce trzeba owinąć taśmą izolacyjną.

zabawy dla dzieci na dworze

Gdy mamy taras, możemy z niego zrobić wielki okręt i łowić ‘ryby’. W domu wystarczy sofa, która spełni tę samą funkcję. Nad jeziorem możemy wykorzystać kawałki drewna, które owiniemy kawałkiem drutu robiąc koluszko, za które będziemy łapać naszą wędką. Pozornie prosta zabawa wyrabia wiele umiejetności takich jak, precyzję, koordynację czy cierpliwość.

Origami – świetne pod namiot lub na długie wieczory

Gdy mój 8-letni syn otrzymał książkę dedykowaną sztuce origami, nie sadziłem, że zrobi to aż taką furorę. Do dziś wspólnie razem składamy przeróżne modele. Wkrótce na filmiku pokarzę Ci dwa świetne modele. Śledź mojego bloga-)

 

Jeśli spodobał ci się artykuł, zapraszam cię do mojego newslettera. Będziemy w kontakcie.

PS.Czy widziałeś już moją prezentację na YouTube o kreatywności? Możesz ją obejrzeć w tym artykule TUTAJ

Udanego dnia-)

Mariusz

Jak znaleźć skarb z dzieckiem?

Zabawa w poszukiwaczy skarbów to świetna alternatywna dla wszystkich komputero-maniaków. W artykule pokazuję jak samodzielnie zrobić mapę i przygotować rozrywkę dla dzieci na pół dnia.

Published:
Modified: