Jak uczyć się języków obcych?-zaraz znajdziemy odpowiedź

Jak można opanować języki obce w 6 miesięcy czyli szybko, przyjemnie i efektywnie? Chris Lonsdale twierdzi, że jest to bardzo łatwe. Recepta: Znajdź osobę, która już to zrobiła, zobacz jak i w jakim środowisku to osiągnęła i zrób to samo. Dla nich język obcy w 6 miesięcy to nic trudnego. Jednak niewiele to mówi, dlatego zobacz poniżej 5 zasad i 7 akcji o których mówi Chris. Te zasady pomogą odpowiedzieć na pytanie jak uczyć się języków obcych.

 

Nauka języka obcego w jakimś z góry określonym czasie (np. 6 miesięcy) to pewien limit, który chcemy przekroczyć. Znamy historię z 1950 roku, kiedy ludzie uważali, że  nie ma możliwości przebiegnięcia 1 mili w czasie krótszym niż 4 minuty. Do czasu, aż zjawił się Roger Bannister pokazując ze jednak się da. Krótko po nim wielu innych przekroczyło ten limit. Podobną metamorfozę przechodzą języki obce. Trzeba tylko znać pewne zasady dzięki którym możemy przyspieszyć naukę.

5 zasad Chrisa – ja je wcieliłem i działa:

Skup się na treściach istotnych dla ciebie

Jak uczyć się słówek? To proste – ucz się w kontekście tego co lubisz robić i jakie masz pasje. Jeśli jesteś fanem starych samochodów, gromadź słownictwo i ucz się o nich opowiadać w obcym języku. Nauka czegoś co cię nie interesuje będzie znacznie mniej efektywna a nauka słówek może okazać się drogą nie do przejścia gdy jesteśmy na jej początku (potem już poleci)

Używaj języka obcego jako narzędzia do komunikacji.

Często uczymy się języka obcego tylko po to by się go po prostu uczyć. Błąd!. Stosujmy go jako narzędzia w zdobywaniu i przekazywaniu różnych informacji. Używaj go jak najczęściej a wtedy nauka słówek będzie szybka i przyjemna. Jeśli nie masz z kim rozmawiać, kup sobie pluszaka i mów do niego. Poważnie! Ja tak robię cały czas. Fakt, moja rodzina patrzy na mnie jak na wariata, ale to jedyny efekt uboczny. Szybko zobaczysz że język obcy w 6 miesięcy to nic trudnego.

”Akademia_Pianina”

Zrozum najpierw Przekaz aby podświadomie przyswajać język obcy

Ja sam przez wiele lat frustrowałem się próbując być perfekcyjnym by móc zrozumieć każde słowo w zdaniu. Z tego powodu szukałem recept na to jak uczyć się języków obcych, a to zupełnie nie o to chodzi. Mało tego-uświadomiłem sobie że gdy słucham radia w języku polskim a w tle jest duży hałas, to nie każde słowo jestem w stanie wyłapać a mimo to rozumiem kontekst. Też tak macie? Dokładnie ta sama zasada powinna funkcjonować w języku obcym. jeśli więc szukasz sposobu na to jak uczyć się języków obcych, przestań być perfekcjonistą tak jak ja kiedyś i skupiaj się na przekazie.

Nauka języków obcych to nie akumulacja wiedzy a fizyczny trening

Jeśli chcemy nauczyć się pływać i będziemy tylko ćwiczyć ruchy na lądzie oraz czytać niezliczoną ilość książek to i tak pływać nie będziemy. Tak samo dzieje się w przypadku języków obcych. Dlatego opuśćmy ćwiczenia gramatyczne a przeznaczmy ten czas na fizyczny trening komunikacji. Odpowiedź na pytanie jak uczyć się języków obcych sprowadza się do jednego słowa: praktyka.

Polecam ci kanał Kamila Kaszubskiego na YouTube. Mnie bardzo mocno zainspirował. Ostatnio Kamil zaczął uczyć się języka francuskiego, a ja wraz z nim języka niderlandzkiego. Przygoda niesamowita-)

Stan umysłu ma znaczenie podczas nauki języków obcych

Będzie nam się o wiele łatwiej uczyć w stanie relaksu, spokoju i zaciekawienia. Jeśli natomiast jesteśmy smutni, źli lub zdenerwowani nauka raczej nam nie pójdzie za dobrze. To prowadzi również do stanu zakochania. Zakochaj się w języku obcym. Zanim zaczniesz, poczytaj trochę o danym kraju lub krajach, w których mówi się w tym języku i wyznacz sobie cel, np ze za 22 lata chciałbyś tam pojechać i coś zobaczyć stosując w praktyce ten właśnie język. Nauka wtedy idzie zupełnie inaczej a język obcy w 6 miesięcy stanie się prawdziwą przygodą.

Co wiec trzeba robić aby nasza nauka przeszła na wyższy poziom?

Dużo słuchaj.

Otocz się językiem i nie przejmuj się, jeśli nie będziesz rozumiał zbyt wiele. Dzięki temu poznasz też swoją metodę na to jak się uczyć słówek. Ciekawe jest to, że wszyscy o tym wiedzą, ale mało kto to stosuje. Ile razy słuchałeś czegoś w języku obcych w ciągu ostatnich 3 dni? ja mam płytę CD w samochodzie. Za każdym razem, gdy gdzieś jadę, włączam właśnie ją zamiast radia. Czasami na prawdę mi się nie chce, jednak gdy zaczynam słuchać, nagle cala niechęć znika. Dlatego przede wszystkim: każdego dnia ZACZYNAJ!

Skup się na przekazie a nie na słowach.

Próbuj zrozumieć ogólny kontekst a nie poszczególne słowa. To te element tego jak się uczyć słówek. Na początku będziesz się dużo domyślał i zgadywał. Nie przejmuj się. Tak ma być. Gdy twoje słownictwo będzie rosło, będziesz rozumiał coraz więcej. Daj sobie czas i nie zniechęcaj się. ważne, aby uczyć się słownictwa w kontekście

Mieszaj.

Jeśli znasz 10 rzeczowników, 10 czasowników i 10 przymiotników to jesteś w stanie powiedzieć 1000 zdań. Jeśli więc przeczytasz 5 artykułów w języku obcym, nauczysz się je opowiadać oraz zaczniesz miksować, będziesz już mógł powiedzieć naprawdę sporo.

Skup się na głównych słowach języka.

1000 najczęściej używanych słów ma pokrycie 85% tego co usłyszymy w życiu codziennym. Jeśli nauczymy się 3000 pokrycie to wzrasta do 98 %. Reszta to tylko ozdobniki.

Znajdź sobie rodzica językowego.

Jest to osoba od której będziesz modelował swój język oraz uczył się od niej wymowy. Taka osoba najczęściej będzie rozumieć te część twojego przekazu która jest niejasna dla innych.

Ćwicz mięśnie twarzy.

Pracuj nad wymowa kopiując native speakera.

Ucz się przez obrazy.

Celem jest unikniecie konieczności podświadomego tłumaczenia słów. Jeśli więc zobaczymy ogień, powinniśmy skojarzyć obraz np. ze słówkiem ‘fire’ and nie z ze słowem ogień które następnie przetłumaczymy w głowie na ‘fire’.

 

Mam nadzieję że któraś z tych zasad pomogła wam w jakikolwiek sposób. Jeśli tak, podzielcie się tym proszę w komentarzu.

Jeśli chcesz zobaczyć jak ja uczę się holenderskiego, zobacz moj artykuł TUTAJ