Jak tanio podróżować czyli nie bój się wyzwań

Wielu młodych ludzi zastanawia się jak można tanio podróżować. Z jednej strony w tak młodym wieku najczęściej nie dysponujemy pokaźnym budżetem, a z drugiej jest to znakomity czas, aby zobaczyć trochę świata, podciągnąć się w językach oraz zyskać coś czego ja doświadczyłem podróżując jako student. Jest to pewność siebie, wiele nowych wspaniałych znajomości, poznanie różnic kulturowych, zastosowanie jeżyków obcych w praktyce (czytaj nareszcie szkoła nauczyła mnie czegoś praktycznego) oraz ogromna duma z samego siebie. Ja jednak o wielu istniejących dzisiaj formach nie widziałem. Dlatego podejmij wyzwanie od przeglądnięcia pięciu poniższych opcji. Wiele z nich można ze sobą łączyć aby podróżować jeszcze taniej.

Zanim jednak zaczniemy, zapraszam cię serdecznie do mojego darmowego kursu krzesania dobrych pomysłów.

Zapewne domyślasz się jak trudno rozmawia się z upartymi dziećmi. Też to przerabiałem. Dlatego przeniosłem sztukę negocjacji na grunt dziecięcy. Możesz o tym przeczytać tutaj.

Zapewne każde dziecko spotyka się prędzej czy później z hejtem w szkole. Właśnie to przerabiamy-). Zobacz TUTAJ

A my lecimy dalej-)

Jak tanio podróżować

Travel competition

Jeśli szukasz sposobu jak tanio podróżować i radzisz sobie z angielskim, z powodzeniem możesz wykorzystać swoją wiedze, aby wziąć udział w tzw. travel writing competition. Twoim zadaniem jest tutaj napisać artykuł (ok. 500 słów, wiec szału nie ma) najczęściej z jakiejś podroży. Artykuł oceniany jest za styl, oryginalność oraz to jak bardzo potrafi on zainteresować czytelnika. Dlatego być może warto skupić się na czymś mało znanym… czymś co potrafi przyciągnąć uwagę czytelnika. Chętnych jest wielu, jednak świetnie sprawdza się zasada: albo wygrywasz albo się czegoś uczysz. W tym przypadku wprawiasz się w języku oraz nabywasz doświadczenie w pisaniu co może się bardzo przydać w wielu dziedzinach.

”Akademia_Pianina”

Zainteresowany? zobacz mój artykuł o tym jak ja podchodzę do języków obcych TUTAJ

Poniżej załączam również stronkę zawierającą listę miejsc w Internecie, które, oferują ‘ zawody w pisaniu o podróżach”. Jeśli więc gdziekolwiek już byleś, warto spróbować.

https://www.birdsofafeatherpress.com/list-travel-writing-competitions/

Job offer

Powiedzenie “pukaj do każdych drzwi bo nigdy nie wiesz które się otworzą” nie powstało bez przyczyny I z powodzeniem można je wykorzystać do tego aby wyjechać do pracy na wakacje, dzięki czemu tanie podróżowanie jest jeszcze bardziej realne. Najprostszy plan: wybierz miejsce, gdzie chcesz się udać, znajdź za pomocą Internetu ja najwięcej miejsc turystycznych i zacznij rozsyłać zapytania czy w danym miejscu nie potrzebują kogoś do pomocy. Podkreśl przy tym wszystko to co faktycznie umiesz robić. Nawet jeśli dostaniesz decyzję odmowną możesz dopytać jakie umiejętności powinieneś mieć aby moc dostać taką pracę. W ciągu roku możesz wtedy poświęcić trochę czasu na to aby nabyć te umiejętności i spróbować za rok. W sezonie turystycznym nie wszędzie łatwo o dobrego pracownika. Dlatego próbuj nawiązać przede wszystkim dobre relacje, bo one otwierają wiele drzwi, również tych do taniego podróżowania.

Misje

Moja przyjaciółka uwielbia Peru (Już chyba przewinęła się w artykule o tym jak pokonać nieśmiałość na moich przykładach. Możesz go przeczytać tutaj). Co ciekawe, misje są również interesującym miejscem aby spędzić wakacje tanio i w podróży, a przy okazji nauczyć się nowych rzeczy, oraz poznać kulturę danego kraju nieco ‘od środka”. Możliwość wyjazdu na misje jest o tyle fajna, że mamy możliwość poznać te prawdziwą kulturę kraju, a nie tę stylizowaną pod turystów, jaką spotykam w kurortach. O ile dane miejsce nie potrzebuje kogoś o bardzo specjalistycznym zawodzie typu dentysta czy prawnik, z powodzeniem możesz dużo nauczyć się sam w ciągu roku. Wiedzy jest mnóstwo. Trzeba tylko po nią sięgnąć.

CouchSurfing

Kolejnym pomysłem na to aby tanio podróżować, jest CouchSurfing. Dosłownie to ‘serfowanie po kanapach”. Jest to społeczność ludzi, którzy chętnie oferują swój kąt za darmo. Jeśli wiec myślisz o podróżach i nie potrzebujesz 5-gwiazdkowego hotelu, warto dołączyć do społeczności.

Link podaję tutaj:

https://www.couchsurfing.com/

Pamiętajmy jednak,  że mimo, że CouchSurfing jest w teorii darmowy, istnieją pewne niepisane zasady, których trzeba przestrzegać. Po pierwsze, jesteś gościem, i nie możesz sobie pozwolić na wszystko. Po drugie, warto jednak zwrócić choćby koszty jedzenia, energii (prąd, woda) oraz przywieźć jakiś drobny upominek. Być może złapiecie tak dobry kontakt że z chęcią zaprosisz te drugą stronę do siebie.

Couchsurfing świetne nadaje się też do zwierania ciekawych i cennych znajomości, a to w podróżach wielki atut. Dlatego jest on faktycznie darmowy jeśli chodzi o pieniądze jednak płacimy za niego czasem i uwagą jakie ofiarujemy naszym gospodarzom. W końcu jeśli nas zaprosili to z pewnością chcieliby dowiedzieć się co nieco o nas lub o kraju z którego przybyliśmy.

HouseSitting

Istnieje stronka, na której pojawiają się oferty dotyczące pilnowania czyjegoś domu podczas wakacji właścicieli. Jest to w zasadzie zrozumiałe, bowiem nawet my idąc na sylwestra lub na wesele nie jesteśmy raczej skłonni zostawiać naszego domu bez opieki. Trzeba jednak pamiętać, że kluczem tutaj jest zaufanie. Musisz sobie wyrobić ‘markę’. Jako opiekun domu najprawdopodobniej będziesz miał również pewne obowiązki jak np. karmienie psów czy podlewanie kwiatków.

https://www.housecarers.com/

Workaway

Jeśli jesteście chętni do pracy, i szukacie sposobu na to jak tanio podróżować, workaway jest świetną formą dla was bowiem znacznie obniża koszty podróży.

https://www.workaway.com/

Workaway.com jest społecznością łączącą gospodarzy szukających pomocy z wolontariuszami. Zadania do wykonania są przeróżne: opieka nad dziećmi, praca na farmie, praca na statku, jakieś proste fizyczne prace i wiele innych. Zwykle pracuje się 5 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Szczegóły są zawsze do ustalenia. Warto jednak dopytać czy gospodarze przypadkiem nie szukają kogoś z wiedzą specjalistyczną. Wybierając się z workaway musimy być pewni, że będziemy użyteczni dla naszych potencjalnych gospodarzy. Jet to wiec opcja pokrycia części swoich kosztów własną pracą i to ona jest waszą walutą.

Wszystkie wymienione sposoby nie mają na celu pracy zarobkowej a jedynie możliwość ograniczenia wydatków związanych z podróżą. Warto więc zarejestrować się i ‘zbierać’ dobre opinie oraz budować swój profil. Im jest tego więcej, tym łatwiej wyjechać coś sobie znaleźć. Dlatego myśl o nich w kategoriach ‘im więcej dajesz tym więcej dostajesz, a z pewnością znajdziesz szybko odpowiedź na to jak tanio podróżować.

Jak tanio podróżować

Przegląd 5 sposobów na to jak można znacznie obniżyć koszty podróży mając chęci do pracy i otwartą głowę

Published:
Modified: