Aranżacja wnętrz według Feng Shui skupiała się kiedyś na 3 miejscach w domu. Były to:

  • główne wejście, którego zadaniem było nie wpuszczanie zlej energii,
  • sypialnia: człowiek spędza w niej 1/3 swojego życia. Dodatkowo, jest kojarzona również z potomstwem co dla chińczyków jest niezwykle istotne.
  • kuchnia: kiedyś kuchnia dosłownie warunkowała przeżycie, bowiem umożliwiała przygotowanie posiłku. Dziś nie jest ona już tak ważnym punktem bowiem sporo ludzi jada na mieście lub korzysta z innych możliwości. Jednak to właśnie w kuchni skupia się centrum naszego życia rodzinnego.

Dziś możemy wyróżnić wiele innych pomieszczeń nie znanych w dawnych czasach, jak choćby pokój dziecięcy czy domowe biuro. Dlatego właśnie Feng Shui jest sztuką która nieustannie się rozwija adaptując swoją filozofię do otaczających nas zmian w formach aranżacji wnętrz.

Według Feng Shui każdy element posiada jakąś energie. Może to być energia pozytywna lub negatywna. Energia negatywna zwana energią sza emitowana jest np. przez ostre kanty, które można spotkać choćby na styku dwóch zbiegających się ścianek działowych. Feng Shui ma za zadanie złagodzić wpływ sza poprzez przesunięcie takiej ścianki, wstawienie mebli, które umożliwią swobodny przepływ dobrej energii. Czasem rozwiązaniem może być też wstawienie w rogu dużej rośliny łagodzącej sza. Czym Jest Feng Shui, pisałem TUTAJ. Teraz przejdźmy do detali.

Drzwi

Drzwi umiejscowione naprzeciw siebie nie wróżą niczego dobrego, bowiem energia pędzi zbyt szybko. Jeśli mamy taka możliwość, należy jedne z nich nieco przesunąć. Innym rozwiązaniem jest postawienie przy jednych drzwiach przedmiotu na podłodze a przy drugich powieszenie czegoś przy suficie, które spowodują przepływ w postaci fali.

 

”Akademia_Pianina”

Sypialnia

Centralną częścią sypialni jest oczywiście łóżko. Zgodnie z Feng Shui z łózka powinniśmy widzieć wszystkich wchodzących. Nie powinniśmy spać naprzeciw drzwi, gdyż jest to pozycja trumny. Łózko na środku pokoju wywołuje niepokój i zaburzenia snu. Dlatego wezgłowie powinno być zwrócone do ściany co zapewni silne i bezpieczne chi. Nie powinniśmy również stawiać łóżka bezpośrednio pod oknem lub obok niego. Powinna być zachowana minimalna odległość 1m. Innym rozwiązaniem jest zabezpieczenie łózka kotarą lub baldachimem.

W poprzednim artykule pisałem, że Feng Shui można z powodzeniem zastosować samemu przy odrobinie zdrowego rozsądku. Odległość okna od łóżka jest świetnym tego przykładem. Nie od dziś wiadomo, że spanie pod oknem (a dokładniej zimne powietrze przedostające się przez nieszczelne okna) może spowodować choroby.

Jeśli nasz pokój graniczy z kuchnią, po przeciwnej stronie ścianki przy której jest nasze łózko, nie powinno być kuchenki lub piekarnika.

Często przy łóżku stawiamy małe nakastliki lub komody. Jednak zgodnie z Feng Shui powinna być pewna przestrzeń między nią a łóżkiem umożliwiająca przepływ chi.

Lustra

Lustra w Feng Shui są mocno kontrowersyjne. Jedni nie przywiązują do nich dużego oznaczenia, inni wręcz twierdza że lustro odbija energię. Jednak wszyscy są zgodni że powinniśmy ich unikać w sypialni. Jeśli możemy, zamontujmy je po wewnętrznej stronie drzwi szafy co umożliwi nam jego schowanie, gdy nie jest potrzebne. Lustro nigdy też nie powinno być umieszczone naprzeciw drzwi.

 

Sprzęt elektroniczny

Pamiętajmy o tym że sypialnia z definicji powinna być oazą ciszy i spokoju. Każdy sprzęt elektroniczny będzie nam przeszkadzać w spokojnym śnie dostarczając choćby z telewizji porcji negatywnych informacji. Dodatkowo, takie sprzęty wysyłają pole elektromagnetyczne, co może powodować bóle głowy, arytmię serca oraz zaburzenia snu REM (czyli jego najcenniejszej części). Są to fakty zgodne również z wiedzą naukowców.

Domowe biuro

Domowe biuro pod jakąkolwiek postacią powinno sprzyjać koncentracji i twórczości a te mogą być zachowane przy czystości, świeżym powietrzu i dużej ilości światła. Jeśli mieszkamy w kawalerce i nie mamy oddzielnego pomieszczenia, powinniśmy oddzielić część biurowa ścianką lub parawanem. Tak samo powinniśmy uczynić gdy nasze biuro jest w sypialni. W tym przypadku jest to też potwierdzone przez specjalistów od przyswajania wiedzy. Gdy w tym samym pomieszczeniu mamy sypialnię i gabinet, to nasz umysł nie będzie ich rozróżniał i w efekcie w łóżku będzie pracował a za biurkiem przysypiał. Często też Feng Shui zaleca powieszenie obrazu z widokiem na górę lub jezioro, co sprzyja spokojowi i kreatywności.