Jak spędzać czas z dzieckiem? Chyba każdy z nas zna odpowiedź na tak oczywiste pytanie. Jednak okazuje się ze większość rodziców spędza czas obok dziecka zamiast z nim. A różnica jest ogromna.

Obok dziecka jesteśmy wtedy, gdy obserwujemy jak np. pilotuje drona. Natomiast spędzając czas razem z nim jesteśmy sami zaangażowani w tę zabawę i zarówno ono jak i my wiemy że mamy w niej swoje miejsce i swoją rolę. Rodzicielstwo jest czasem naprawdę trudne. Dodatkowo, patrząc na świat przez ‘dorosłe okulary’ sami je utrudniamy.

Terrorysta w sprzątaniu

Z jednej strony chcemy aby dziecko samodzielnie umiało sobie zająć czas i było samodzielne. Z drugiej robimy co możemy aby mu w tym przeszkodzić. Zerknijmy na temat sprzątania. Wiele matek nie pozwala bawić się klejem bo stół czy dywan się wybrudzą. Gdy dziecko porozrzuca papierki, od razu łapiemy za odkurzacz zamiast wyznaczyć sobie np. 2 pory w ciągu dnia kiedy puścimy go w ruch. Co za dużo to nie zdrowo….choć gdyby to moja żona usłyszała, wcale nie byłoby mi do śmiechu.

Wspólne hobby z dzieckiem

Czy wy tez czasem narzekacie, że nie macie czasu na nic bo musicie odwodzić dziecko na zajęcia? A gdyby tak wziąć w nich udział razem z nim? Jest wiele dyscyplin, które możemy uprawiać razem z naszymi pociechami. Przykład: moje dziecko uczęszcza na zajęcia Taekwondo (koreańska sztuka walki). W zeszłym roku grupa składała się wyłącznie z dzieci, jednak w tym roku zauważałem ze do grupy dołączyła pewna część rodziców, z których w większości są to mamy. Konkluzja jest prosta: zamiast przesiedzieć na ławce, mogę ten czas spędzić aktywnie. Brawo Ty! To samo jest w przypadku narciarstwa, pływania czy…podajcie może jeszcze jakieś swoje przykłady w komentarzu-)

Wspólne spędzanie czasu to nie tylko świetna zabawa. To także stałe budowanie kontaktu z dzieckiem, które zacznie procentować w momencie jego dorastania.

”Akademia_Pianina”

Karty, planszówki, szachy…

Czas z dzieckiem możemy spędzić razem również przy jego biurku. Gdy byłem mały, najfajniej wspominam chwile kiedy razem z dziadkami siadaliśmy i graliśmy w tysiąca lub inne gry karciane. Szachy lub gry planszowe to nie tylko fajne spędzanie czasu. To również świetne ćwiczenie dla umysłu, a jest to coś czego nasze dzieci bardzo potrzebują…i my również. Dlatego zamiast puszczać kolejną bajkę w telewizji może warto wyznaczyć sobie 2-3 wieczory w tygodniu podczas których właśnie tak spędzimy czas..

Czynności domowe

Szanuję babcię szczególnie za jedną rzecz. Gdy otrzymuje pod opiekę dziecko, potrafi zrobić z nią wszystko: i obiad ugotować i posprzątać i dokończyć pranie. Długo się głowiłem jak to możliwe a recepta jest bardzo prosta. Daj dziecku ze dwie metalowe miseczki, plastikowa łyżkę  i trochę suchego makaronu-świderków. Pół dnia mu zejdzie na ‘gotowaniu obiadu’. Wadą jest to że potem trzeba to posprzątać i chyba nasze zamiłowanie do porządku nie pozwala nam być aż tak kreatywnymi rodzicami. Jednak na zmianę nigdy nie jest za późno.

Zobacz jakie zabawki mogą służyć małym i dużym TUTAJ