Własne hobby – zamiast wstępu

Jeśli macie takie szczęście że jesteście dla siebie (mowa o mężu i żonie) wzajemnym wsparciem, to należą wam się ogromne gratulacje. Taka relacja wymagała nie tylko dostosowania się do nowej sytuacji, jaką było założenie rodziny, ale też na daniu sobie wzajemnej wartości. I tu na chwile się zatrzymamy i porozmawiamy o hobby jakie macie.

Warto mieć swoje hobby. Warto aby każda ze stron miała je inne. I warto od czasu do czasu o tym pogadać, nawet jeśli nie będzie to zbyt dla nas pasjonujące.

Ale Mariusz, zacząłeś o dawaniu wartości a teraz piszesz o hobby. To w końcu jak?

No, właśnie tak. Największą wartością jaką możemy dać drugiej osobie jest akceptacja takiej jaka jest, wraz z jej zainteresowaniami. Czasami jednak mam wrażenie, że zasada ta funkcjonuje jak Yeti-każdy o nim słyszał ale nikt go nie spotkał. Le o tym kiedy indziej-)

Dlaczego jednak warto mieć swoje hobby? Powodów jest mnóstwo. Chciałbym się jednak z wami podzielić trzema z nich.

własne hobbyOderwij się od codzienności

Własne hobby pozwala ci złapać równowagę, którą być może tracisz na codziennej rutynie miedzy, szkolą dziecka, własną pracą kuchnią i sypialnią. Swoje hobby pozwala naładować baterie i zastąpić negatywne myśli tymi pozytywnymi. Tak, nie żartuje. Dzięki niemu będziesz wstawać co rano z uśmiechem na ustach i mieć po prostu więcej energii do działania.

”Akademia_Pianina”

Rozwijaj się

Okres posiadania bardzo małych dzieci to wbrew pozorom trudny czas dla rodzica. Trzeba dużo uwagi poświecić dziecku i w tym wszystkim zapomina się o sobie. Jest coś takiego jak koło życia (nieco więcej info wraz z rysunkami znajdziesz w moim darmowym e-booku). Mówi ono o tym, że człowiek znajduje się w równowadze, jeśli spełnia się we wszystkich sferach. Zazwyczaj jest ich 6, przykładowo: rodzina, zdrowie, sen , pieniądze, rozwój zawodowy, znajomi. Te sfery można oczywiście modyfikować. Jednak, jeśli skupimy się tylko na rodzinie, cała reszta podupada. Z czasem stajemy się przez to coraz bardziej niezadowoleni z życia, zrzędliwi i nic nam się nie będzie podobać.  Zobacz ilu rodziców tak bardzo się stara o to aby ich dzieci chodziły na różne zajęcia, a jednocześnie sami nie mają nic, co sprawia im radość.

Poznaj nowych ludzi

Własne hobby pozwoli ci rozszerzyć krąg znajomych, którzy będą cię wspierać w trudniejszych chwilach. Taka grupka zawsze działa budująco. Być może z czasem uda ci się je spieniężyć, ale zanim to nastąpi, musisz je najpierw mieć. Byłem przeszczęśliwy, gdy moja żona zdecydowała się na studia podyplomowe. Nowe otoczenie, nowi ludzie, nowe aktywności sprawiają że stajemy się bardziej kreatywni i mamy więcej energii życiowej. Dokładnie to zaobserwowałem – ten błysk w oczach-)

Dlatego walcz o to co cię interesuje. Nawet jeśli miałoby to być raz na 2 tygodnie, lub 15 min dziennie, to i tak warto. Z czasem takie 5-minutowki kumulują się i ani się nie obejrzysz jak będziesz mieć dobrych kilkadziesiąt godzin doświadczenia.

Czasami inspiracją są nasze dzieci. Może zechcesz się dołączyć do zajęć, na które one chodzą .. a może w tym czasie kiedy na nie czekasz, możesz zając się czymś dla siebie, np. pójściem na siłownie lub na basen?

No dobra, i co dalej?

Jeśli ten artykuł choć trochę sprawił że zaczęłaś czuć potrzebę zrobienia czegoś dla siebie, zrób najważniejsze: zacznij dzisiaj. Może to być wybranie książki o danej tematyce, znalezienie punktu sportowego lub rozrysowanie sobie planu na najbliższych kilka tygodni. Ale jeśli zostawisz to na jutro, to już po sprawie-)