Dlaczego nauka nie idzie
Często za złe stopnie w nauce obwiniamy brak talentu, dużą ilość informacji do przyswojenia czy stopień ich skomplikowania. Zastanówmy się jednak czy spełniamy podstawowe zasady, które umożliwiają nam pełne skupienie i pracę nad zadaniem na pełnych żaglach. Może właśnie tu tkwi powód dlaczego nauka nie idzie …
Co ci przeszkadza?
Czasami powodem jest brak snu. Zobacz jak ja sobie z nim poradziłem TUTAJ. Jeśli jednak się wysypiasz, czytaj dalej-)
Naukę najlepiej zacząć od..porządków. Jeśli masz w okolicy telefon, na który spoglądasz co chwile, włączony telewizor lub inne rozpraszajki, które przyciągają twoją uwagę, jesteś wtedy bardzo zajęty ale …nie produktywny. Spróbuj na czas nauki wyłączyć powiadomienia z Facebooka, a najlepiej cały telefon i odłóż wszystko to co może cię rozpraszać na bok.
Nasz umysł bywa dość leniwy i będzie szukał każdej wymówki, aby tylko oderwać się od nudnych zadań. Lecz jeśli nie będzie miał na czym się skupić, z braku innych opcji zadanie które masz do wykonania stanie się dla niego dużo ciekawsze.
Przygotuj sobie wszystko co będziesz potrzebował abyś nie musiał(a) się później rozpraszać i niepotrzebnie wstawać od stanowiska pracy. Każda taka sytuacja sprawia, że twoje myśli na nowo muszą skupić uwagę na problemie. To zajmuje dodatkowy czas.
Woda zawsze pod ręką
Miej przy sobie zawsze kubek wody do popijania. Nasz mózg składa się głownie z wody. Nawet najmniejszy jej niedobór niekorzystnie wpływa na przekaz informacji przez neurony. To sprawia, ze myślimy dużo wolniej.
Zanim zaczniesz czytać, przeglądnij rozdział. Powoli ci to ustalić cel czego chcesz się nauczyć i jaką informację potrzebujesz zdobyć. Jest to bardzo ważne bowiem później, w trakcie czytania twój umysł maksymalnie skoncentruje się właśnie na obranym celu. Z mnóstwa różnych informacji będzie wyławiał te, które są mu potrzebne.
Przerwy
Być może powodem dlaczego nauka Ci nie idzie, jest brak przerw. Z przerwami jest ten problem ze co chwilę chcielibyśmy na nią pójść. Dlatego podam ci jedną z metod, która jest bardzo prosta i bardzo skuteczna: technika 50-10-50-30. Polega ona na tym ze przez 50 minut intensywnie pracujesz nad zadaniem (bez telefonów, FB, telewizora, rozmów, wyglądania przez okno itp.).
Najlepiej ustawić sobie budzik który poinformuje cię kiedy ten czas upłynie. Potem robisz 10 min przerwy aby się przewietrzyć i trochę porozciągać. Jednocześnie postaraj się nie myśleć o tym czego się przed chwilą nauczyłeś. W przeciwnym razi twój mózg nadal będzie przetwarzał informacje (mimo ze ty jesteś na przerwie) i nie odpocznie.
Potem następuje kolejne 50 minut intensywnej pracy a następnie 30 min przerwy.
W kolejnej części pokarzę ci bardzo ciekawą metodę notowania-).
Jeśli spodobał wam się ten artykuł, zapraszam do mojego newslettera. Zapisz się pod spodem i pamiętaj, że w każdej chwili możesz zrezygnować.