Jak przygotować rodzinny budżet domowy

Gdybyśmy podzielili dobę na trzy główne części, wyszłoby nam, że ok 1/3 śpimy. Około 1/3 robimy coś innego a 1/3 spędzamy w pracy zarabiając pieniądze (rzadziej: robiąc to co lubimy i zarabiając pieniądze). Dlatego jednym z priorytetów powinna być prawidłowa kontrola przepływów pieniężnych (najczęściej ciężko zarobionych) w naszej rodzinie.Bardzo pomaga nam w tym domowy budżet.

Dobrze sporządzony i przygotowany prosty budżet domowy daje spokojny sen, pełną kontrolę. Nierzadko też pozwala odłożyć pewną kwotę na nieprzewidziane wydatki oraz pozwala odpowiedzieć na pytani jak oszczędzać.

Zanim jednak przejdziemy dalej, chciałem zaprosić cię rownież do kilku innych ciekawych artykułów.

Jak uczyć dziecko szczędzania.

Kilka słów o tym: jak pomóc dziecku w nauce.

Jesli chcesz tworzyć ciekawe prezentacje w PowerPoint, zobacz tutaj: Kurs tworzenia animowanych prezentacji.

”Akademia_Pianina”

budżet domowy

Uczelnia ekonomiczna uczy np. tego, że w na Bermudach zapłacimy niższe podatki; uczy też tego, że wzrost stóp procentowych powoduje zwykle wzrost cen kredytów.

Rzadko jednak uczy podstaw własnego domowego budżetu poniekąd zakładając (czasami błędnie), że jest to tak proste, iż sami powinniśmy to ogarniać.

Rzeczywistość jedna jest inna i dlatego dziś kilka słów o tym czego ja się nauczyłem prowadząc własny domowy budżet.

W tym miejscu musze jednak zrobić pewne założenie. Staram się mieć przy sobie jak najmniej gotówki.

Gdy musze iść do fryzjera, to mam w portfelu zazwyczaj 30 zł z czego 18 płace za strzyżenie. Robię tak w  pełni świadomie. Łatwiej jest mi kontrolować przepływy generując raport z ruchów  na koncie za cały tydzień, niż spisywać co kiedy i gdzie wydałem.

Jednak, jeśli preferujesz gotówkę, nie ma problemu.

Do podstawowych dwóch kategorii prostego budżetu domowego zaliczymy przychody i wydatki (mocno upraszczając sprawę).

I tu pojawia się problem. O ile każdy z nas zapewne wie ile dokładnie zarabia co do grosza, o tyle z kontrolą wydatków już jest gorzej.

Jednak to właśnie wydatki w naszym budżecie domowym powinniśmy mieć szczególnie na uwadze nie tylko dlatego, że to przez nie część firm po prostu upada. Również dlatego, że wydatki pozwolą nam zaoszczędzić znaczną cześć kwoty.

Może przykładzik?

Weźmy kawę, którą spora grupa ludzi pija codziennie na stacji benzynowej. Jeśli kosztuje 8 zł to 5 razy w tygodniu przez 4 tygodnie w miesiącu daje nam kwotę: 160 zł. Pierwsza sprawa: pomysł czy możesz sobie pozwolić na wydanie takiej kwoty na kawę.

Nie mam nic przeciw napiciu się dobrej kawy od czasu do czasu jednak czy jest możliwość aby te kwotę jakoś zredukować? Być może zyskasz w ten sposób jakieś 60 zł extra ( tylko na jednym produkcie!).

Możesz być zaskoczony ile miesięcznie potrafiłbyś zaoszczędzić na drobiazgach typu np. słodycze (lub kawa).

Rób zakupy z listą

Badania pokazują że osoby nie posiadające listy zwyczajnie kupują duuuzo więcej i są to rzeczy kompletnie niepotrzebne zakupione przypływem chwilowych emocji. Lista zakupów to jedna z super propozycji jak oszczędzać.

Przy droższych produktach np. ubrania, torebki, krawaty) czasem warto odczekać dzień lub dwa, aby emocje nieco opadły. Jeśli po tym czasie nadal uznamy, że ten produkt jest nam potrzebny, zapewne tak właśnie jest.

Już sam fakt kontrolowania emocji podczas zakupów może znacznie podrasować nasz budżet domowy.

Gdy wiele lat temu założyłem rodzinę, bardzo chciałem mieć garaż z narzędziami z prawdziwego zdarzenia. Byłem zafascynowany rodzajami młotków, śrubokrętów i innych gadżetów do DIY.

Jednak po namyśle zrozumiałem że 80% z tych rzeczy nigdy nie wykorzystam bo zwyczajnie nie mam wiedzy na tyle dobrej, aby ich profesjonalnie użyć.

Koszty stale

Warto przeglądnąć rachunki i ustalić ile mamy tzw. kosztów stałych czyli wszystkich tych płatności, które z miesiąca na miesiąc się zasadniczo nie zmieniają. Tu warto zwrócić uwagę na abonamenty. Mój przykład z ostatnich 2 miesięcy.

Skończyła mi się umowa abonamentu telefonicznego i zadzwonił do mnie pan proponując przedłużenie na tych samych warunkach. Ochoczo wyraziłem zainteresowanie, po czym przetoczyłem argument ze jestem już ich wieloletnim klientem, płace zawsze rachunki w terminie, w związku z tym czy udało by się otrzymać jakąś zniżkę?

Nie uwierzycie ale Pan na chwilkę odszedł od telefonu po czym obniżył mój rachunek o 15 złotych (w skali roku to 240 zł dla budżetu domowego).

Warto negocjować. Pytając nic nie tracimy a możemy wiele zyskać. Czasami taniej jest też rozwiązać umowę i zawrzeć nową na drugiego współmałżonka. Jeśli wiec pierwsza próba zakończy się niepowodzeniem, nie zaszkodzi spytać jakie są opłaty w przypadku nowego członka.

Dla niektórych problemem może być to, że te rachunki przychodzą o różnych dniach miesiąca. Jeden ok. 3-go danego miesiąca a inny 18-go.

Ja płacę w jednym dniu wszystko. Jeśli nie znam kwoty, to ją szacuję na podstawie poprzednich opłat doliczając parę groszy. Najwyżej powstanie mi nadpłata, która zostanie rozliczona w rachunku za przyszły miesiąc (nie zginie).

 

Robiąc domowy budżet, trzeba go przygotowywać na początku miesiąca. Ja robię to tak:

W excelu mam rozpisane kategorie i co tydzień go aktualizuję posługujac się wyciągiem bankowym. Jeśli chcesz, możesz pobrać taki wzór TUTAJ

 

Ważne: raz w tygodniu wpisuje w odpowiednie rubryki kwoty, które wydałem. To pozwala mi w pełni kontrolować moje finanse.

Przez jakiś czas trzeba się pilnować, jednak później stanie się to naszym nawykiem i jedną z oczywistych rzeczy, takich jak mycie zębów.

Ja ty i nasze zachcianki

Opowiem ci o metodzie, którą my stosujemy z powodzeniem już od jakiegoś czasu. Każde małżeństwo obchodzi różnicę raz w roku (dla facetów nie do końca oczywiste-wiem). Dlatego warto rozważyć założenie specjalnej puszki, do której wędrują zbędne drobne.

Przez rok potrafi uzbierać się tam całkiem niezła sumka, którą można bez wyrzutów sumienia wydać na wspaniałą rocznicowa kolację dla dwojga, wspólny wyjazd lub jakieś wyjście. To jest wasz czas i spędźcie go razem mając na to odłożonych parę groszy.

Pomijając oszczędności, mam wrażenie, że jest to coś, co buduje pewną więź między mną i żoną (być może minimalną ale jednak).

Oszczędności stałe

Jeśli chciałbyś co miesiąc zaoszczędzić pewna kwotę, warto utworzyć sobie zlecenie stałe na oddzielne konto oszczędnościowe. Są to pieniądze, których nie wolno ruszyć chyba że realizują nasz wcześniej założony cel.

Jeśli uda nam się zgromadzić jakaś kwotę extra i chcemy ją odłożyć na nasze konto, nie czekajmy z tym do następnego tygodnia. Z własnego doświadczenia wiem, że takie pieniądze szybko się rozlatują.

Tu trochę weźmiemy, tam trochę i po chwili okazuje się ze nie zostało prawie nic z tej kwoty.

Wydatki roczne

Warto tez zastanowić się jak zarządzać wydatkami rocznymi takimi jak ubezpieczanie samochodu lub roczna opłata czegoś tam.

Być może zechcesz rozdzielić ją na 12 miesięcy i co miesiąc odkładać, albo po prostu uzbierać jak najszybciej całość i schować do koperty aż przyjdzie czas. Każdy plan jest lepszy niż jego brak.

 

Podsumowanie

Prowadzenie własnego domowego budżetu nie jest skomplikowane. Na początku zawsze będziemy się mijać z naszymi założeniami, jednak z czasem będziemy w tym coraz lepsi.

Być może raz na jakiś czas zechcesz zrobić taki budżet razem z dziećmi.

Byłaby to świetna lekcja oraz pokazanie im że jest to coś oczywistego, a przy okazji zaprezentowanie jak oszczędzać.

Coś, co one w przyszłości tez powinny robić. Ambitniejsi zechcą pewnie przygotować jego prostszą formę ze swoim kieszonkowym – jeśli tak, pomóżmy im w tym. Powyższe sprawdziłem osobiście-działa! Uwielbiam prostotę, bo działa najlepiej.

Spróbuj koniecznie. Jeśli masz pytania, lub chcesz się podzielić komentarzem, zrób to śmiało poniżej.

Jesli artykuł Ci się spodobał i chciałbyś otrzymywac więcej info, zapraszam do mojego neslettera. Przy okazji otrzymasz fajnego e-booka. Zobacz go TUTAJ.