[vc_row][vc_column][vc_column_text]Coraz więcej ludzi (w tym też ja) pracując przed komputerem potrzebuje mobilności. Jedni z powodu dzieci które wymagają ciągłej uwagi, inni z powodów zdrowotnych (zbyt długie siedzenie powoduje bóle pleców, nóg i szeroko pojęty dyskomfort), jeszcze inni z powodu ograniczonego miejsca w swoim ‘domowym biurze’.

Jedną z opcji, która może się świetnie sprawdzić jest biurko z regulowaną wysokością pozwalająca na Pracę w pozycji stojącej. Troszkę mi szczęka opadła jak zobaczyłem na forach ilu ludzi już z takich biurek korzysta. Przyglądnijmy się wiec tematowi bliżej.

Umożliwienie zmiany pozycji z siedzącej za stojącą niesie wiele korzyści.

Możliwość szybkiego oderwania się od pracy i jeszcze szybszego powrotu do niej.

Genialna opcja dla rodziców pracujących przed komputerem w domu. Stojąca pozycja pozwala szybciej przeskakiwać miedzy różnymi czynnościami np. czekając na gotująca się wodę, czy  chcąc szybciej reagować na coraz ‘ciekawsze’ pomysły 2-letniego malca. (W przypadku pozycji siedzącej czasami możemy po prostu nie dobiec na czas).

Korzyść zdrowotna

 

”Akademia_Pianina”

Lekarze często podkreślają niekorzyści wynikające ze zbyt długiego siedzenia. Zmiana pozycji na stojącą poprawi nasze krążenie krwi, odciąży niektóre mięsnie oraz poprawi samopoczucie co przełoży się bezpośrednio na naszą wydajność. Zwiększona wydajność pozwoli ukończyć zadanie szybciej i zaoszczędzić trochę czasu dla siebie. Mnie już sama ta opcja skusiła. Zobacz TUTAJ jak takie biurko wygląda

Na co zwrócić uwagę?

Cena

Biurko z elektryczną regulacją średnio kosztuje około 1500-3000 zł. Z oczywistych powodów jest więc droższe od standardowego. Tańszym rozwiązaniem jest biurko z regulacją manualną ale uwaga: czas regulacji jest tutaj wydłużony. Niektórych może tez irytować ciągłe kręcenie korbką lub ciągniecie sznurka jeśli lubią zmieniać pozycje pracy kilka razy dziennie. Niektóre biurka mają też jedynie jedno lub 2dustopniową regulację, co nie do końca pozwoli idealnie dopasować się do użytkownika, a przecież chodzi również o komfort pracy.

 

Stabilność

Decydując się na biurko ‘stojące’ musimy uwzględnić fakt że wraz z wysokością blatu spada stabilność biurka. Dlatego dokonując wyboru upewnijmy się że biurko w trybie ‘stojącym jest wystarczająco stabilne do pracy.

 

Moc silnika

Cena biurka w dużej mierze odzwierciedla moc silnika w jaką wyposażone jest nasze potencjalne biurko. Nie liczy się jednak to czy silnik może podnieść pusty blat ale jak szybko może to zrobić z obciążeniem (mając monitor, książki, kubek kawy i kilka innych drobiazgów). Jeśli przy takim obciążeniu tempo podnoszenia blatu mocno spadnie powinno to być dla nas znakiem ostrzegawczym.

 

Na zakończenie…

W wielkiej Brytanii w jednej ze szkół wdrożono pomysł aby dzieci przez pewien czas uczyły się w pozycji stojącej. Z opinii ekspertów wynika ze pomysł ten może pomóc w walce z otyłością (tak naprawdę stojąc, ciągle się ruszamy choćby przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę). Ponadto Amerykańska firma A&M Ergonomics przeprowadziła badania z których wynika, ze zaangażowanie dzieci korzystających ze stojących ławek jest o 12% większe niż w przypadku tradycyjnej pozycji siedzącej. Co więc jest lepsze? Pracować na stojąco czy siedząco?

Z pewnością nie jest to rozwiązanie dla każdego, jednak dla niektórych może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Jeśli szukasz sposobów jak zaprowadzic porzadek na swoim biurku, zobacz TUTAJ[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]