Czy zastanawiasz się jakie zawody przyszłości będą się rozwijać a jakich nie warto brać pod uwagę? Jakie kierunki studiów warto wybrać lub po prostu czym się zając w wolnym czasie? Dziś wielu młodych ludzi pyta jakie studia wybrać i czy w ogóle isnieje coś takiego jak zawody przyszłości bez studiów…

Dlatego zebrałem i przeanalizowałem kilka faktów aby razem z Tobą spróbować wyciągnąć pewne wnioski. Zapraszam-)

zawody przyszłości czyli jak wybrać studia

 

Co się zmieniło?

Powiem wam, ze miałem w życiu mnóstwo szczęścia. Mam prze-kochanych rodziców, którzy starali się jak tylko mogli dać mi wszystko co najlepsze. Do tej grupy  należy nie tylko edukacja, ale tez wychowanie czy dobre obyczaje.

Jednak pracując w korporacji zauważyłem, że nie wszystko to, co było aktualne kiedyś jest wciąż na czasie. Nasi rodzice żyli w przekonaniu, ze każdy kto zdobędzie wyższe wykształcenie, nie będzie musiał się martwić o pracę.

”Akademia_Pianina”

Faktycznie, kiedy oni byli młodzi, najczęściej zanim jeszcze skończyli studia, już czekała na nich posada, w której mieli nadzieję spędzić kolejne 50 lat i nikt wtedy nie zastanawiał się nad czymś takim jak zawody przyszłości.

Dziś jednak mam wrażenie, że potrzeba było jedynie 20 lat aby wszystko wywrócić do góry nogami, a więc również i to jakie studia wybrać. Rzućmy okiem na kilka elementów.

Stabilność to bajka

Dziś jedyną rzeczą, jaką możemy być pewni, to to, że nic nie jest pewne. Innymi słowy, zmiana wchodzi na dobre na salony i albo się z nią zaprzyjaźnimy albo przegramy w walce o zawody przyszłości. Kiedyś odpowiedź na pytanie jakie studia wybrać była prosta. Dziś brzmi “to zależy”.

Miałem okazję obserwować to choćby na przykładzie firmy produkującej schody drewniane. Kiedyś wystarczyły stopnie, materiał na wangi, montażysta zrobił resztę i gotowe.

Dziś schody pełnią nie tylko element praktyczny, ale też artystyczny. Z tego powodu łączymy je z metalem, szkłem lub innym typem materiałów.

Jednak dla takiej firmy patrząc od środka to ogromna zmiana. Trzeba dostosować technologie, nauczyć się outsourcingu, bo nie wszystko da się zrobić na warsztacie, zacząć obsługę klienta w oparciu o programy komputerowe prezentujące wysokiej klasy wizualizacje 3D.

Jeszcze 20 lat temu nikt by nawet nie pomyślał o tych elementach. Z tego wynika jeden ważny wniosek. Nasz pradziadek, który kosił kosą, nigdy by nie przypuszczał, że jego dzieci będą używać do tego kombajnu, a jego wnuki poprowadzą w pełni zautomatyzowane gospodarstwo rolne.

Każdy z nas musi nauczyć się patrzeć na zmiany z tej właśnie perspektywy. Jeśli dziś świetnie układasz pustaki na budowie lub jesteś znakomitym księgowym, to tak naprawdę nie wiesz, czy za 5 lat wciąż to będziesz robił a już na pewno nie przewidzisz kim zostaną twoje dzieci nawet gdy w tym momencie kończą jakiś kierunek studiów.

Dlatego równolegle z pyaniem jakie studia wybrać, warto zainteresować się umiejętnościami miękkimi, takimi jak np komunikacja, negocjacje, kreatywność czy języki obce.

Kluczem jest elastyczność

Właśnie dlatego aby móc w ogóle odnaleźć się na nowo, trzeba przede wszystkim zacząć od przeprogramowania kodu który mamy w naszych głowach.

Musimy zrozumieć, że elastyczność i podążanie za zmianami oraz ciągłe doskonalenie się i zdobywanie wiedzy jest po prostu niezbędne.

Poniekąd to, co dla niektórych jest zagrożeniem, dla innych okazuje się szansą. Im mniej ludzi chętnych na zmiany, tym większe możliwości dla tych, którzy ciągłe się doskonalą, szukają, rozwijają.

Dlatego rodzice mogą już na starcie bardzo wiele zrobić choćby przyzwyczajając dorastające dzieci do tego, że świat się ciągłe zmienia.

Zachęcając dziecko do próbowania różnych rzeczy dajemy mu mały przegląd możliwości jednocześnie wyłapując to, co go naprawdę interesuje.

Następnie pod okiem jakiegoś pasjonata (których dzisiaj jest wielu) wprawianie się w danej dziedzinie.

Nie wierzysz że się da? Oto prosty przykład. Dziecko ma 10 lat i bardzo interesują go motory. Jednym ze sposobów na poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie jest kupno starego zdezelowanego Rometa oraz znalezienie kogoś, kto zna się na fachu i wzięcie u niego korepetycji dla naszej pociechy.

Będą polegać one na tym, że obaj wspólnie ten motor naprawią a przy okazji nasze nauczyciel będzie opowiadał o każdej śrubce napotkanej po drodze.

Czy nauka poprzez praktykę nie jest fajna? Nie wykluczone, że taka zabawa wyrobi myślenie, które zaważy w przyszłości o jego karierze.

kurs kreatywności

Jednak to nie wszystko. Mam wrażenie, ze dziś szkoła pełni typowo funkcję polegającą na wydaniu papierka. Niestety ciężko z niej wynieść jakąkolwiek szersza wiedzę.

Dlatego często powtarzam, że osoba bez pasji jest niezwykle uboga.

Wciąż jeszcze nie rozgryzłem dlaczego w czasach dzisiejszych możliwości młodzież całymi godzinami przesiaduje na przystankach autobusowych i się nudzi? Jeśli masz jakąś teorię, napisz proszę w komentarzu, Być może stworzymy razem kolejny artykuł-)

Zmiany, zmiany, zmiany…

Ostatnio czytałem analizę raportu Gumtree z 2017 roku, w której podkreślano fakt eliminacji w niedalekiej przyszłości takich zawodów jak pracownik budowlany, księgowy, kasjer czy bibliotekarz. Wspólnym mianownikiem dla każdego z nich są proste, powtarzające się czynności, które nie wymagają wysokich kwalifikacji.

Zobaczmy: w przypadku budowlańca powstają już domy, które się przywozi i składa na miejscu z bloczków. Są też domy drukowane na drukarce 3D. W przypadku księgowych, konieczność siedzenia nad bilansem i kontrolowania czy aktywa schodzą się do pasywów dawno już odeszła w niepamięć.

Obecnie mamy zaawansowane programy pozwalające na coraz łatwiejsze wprowadzanie danych oraz firmy, które dbają o to, aby programy te były aktualne względem przepisów prawnych. Automatyzacja kasjera tez nie stanowi problemu. Są bowiem już kasy bezobsługowe, które załatwią wszystko.

Uprzedzając krytykę, faktycznie może nie wszystko cudownie działa, ale pierwsze kroki zostały wykonane. Teraz czas na udoskonalanie. Pierwszy komputer ENIAC ważył około 27 ton i zajmował powierzchnię 140 metrów kwadratowych. A dzisiaj?

Dlatego trzeba się przygotować na to, że niektóre zawody będą zanikać a inne powstawać.

Dlaczego w kontekście zawodów przyszłości i wyborze kierunku studiów automatyzacja jest tak ważna? Ponieważ pozwala nam ona skalować proces. Każdy człowiek, który wykonuje prace manualnie ma zawsze ograniczoną zdolność produkcyjną, czyli może wykonać ileś sztuk czegoś i więcej choćby chciał, nie da rady. Automatyzacja pozwala ten wynik zwielokrotnić.

Zmiany wymagają czasu

Tu dochodzimy do kolejnej konkluzji: zmiany nie następują z dnia na dzień. Potrzeba czasu, aby coś wymyślić, udoskonalić i wprowadzić. Z jednej strony zaczynamy być świadomi ich nadejścia, jednak z drugiej niewiele chcemy robić, aby się na nie przygotować.

Internet niewątpliwie bardzo pomaga w przyspieszeniu zmian. Kiedyś gdy ktoś miał pomysł, musiał wysłać list, fax czy telegram. Otrzymanie odpowiedzi trwało przynajmniej parę dni.

Dziś możemy komunikować się właściwie w trybie rzeczywistym korzystając choćby z komunikatorów typu SKYPE z dowolną osobą na świecie i wspólnie pracować nad projektem, co bardzo przyspiesza cały proces.

8 godzin pracy? Jesteś pewien?

Kolejną zmianą jeśli chodzi o zawody przyszłosci wydaje się być czas pracy. Wszechobecna globalizacja sprawia, ze w zasadzie mieszkając w Polsce jesteśmy w stanie świadczyć usługi dla obywatela USA czy jakiegokolwiek innego kraju.

Już dziś firmy outsourcingowe przekonują się do tzw. telepracy czyli możliwości pracy z domu. Taka osoba robi to samo co robiłaby w burze. Rożnica jest taka, że loguje się do swojego konta w piżamie i z kubkiem kawy w swoim własnym domu.

To daje nam spore możliwości. Po pierwsze, w takim trybie możemy świadczyć usługi dla kilku pracodawców.

Z drugiej strony granice 8-godzinnego trybu pracy zostają zatarte i być może będzie więcej ofert pracy wymagających trybu ‘na żądanie”.

Dlatego oprócz rozwijania swojej wiedzy musimy tez pomyśleć nad umiejętnością odnalezienia równowagi w życiu. Świetnym przykładem jest zrobienie sobie tzw. koła życia, o którym piszę w moim darmowym e-booku.

Równowaga w życiu staje się coraz istotniejsza. Sami musimy umieć wydzielać sobie czas potrzebny na pracę, rodzinę ,własne hobby, edukację, sport i pewnie wiele innych rzeczy.

Tu potrzebne nam będą umiejętności miękkie takie jak komunikacja, radzenie sobie ze stresem czy zarządzanie czasem (choć specjaliści językowi twierdzą, że czasem nie da się zarządzać i poniekąd mają rację).

A jesli cchiałbyś/chciałabyś mówić płynniej po angielsku, zobacz koniecznie mój 3-miesięczny kurs konwersacyjny:

Wiedza na wyciągnięcie ręki

Żyjemy w czasach, w których nigdy nie było tak dobrego dostępu do wiedzy. Serwis YouTube pokrywa chyba znakomita większość tutoriali odnośnie czegokolwiek.

Znajdziemy tam kurs szycia, programowania, budowania, rozwoju osobistego czy co tam nas interesuje. Kwestia tylko aby wstać z fotela i sięgnąć po tę wiedzę.

Oczywiście sporo tej wiedzy to tzw. marketing placement, jednak jest też gro osób, którzy po prostu czymś się pasjonują i chcą dzielić się tym z innymi. Tutaj bardzo przydają się języki obce, bowiem dużo łatwiej jest znaleźć konkretną informację w języku angielskim.

Ja sam, gdy zaczynałem swoją przygodę z programowaniem VBA, wielokrotnie korzystałem choćby z forów internetowych.

Wrzucałem też problemy których nie potrafiłem rozwiązać i zawsze znalazł się ktoś kto mi pomógł…za darmo. (Dlatego jeśli stoisz przed dylematem jakie studia wybrać, pomyśl ile rzeczy mógłbyś się nauczyć sam).

Tworzone są również darmowe platformy, które umożliwiają znacznie łatwiejsze programowanie. Przykładem jest choćby ARDUINO. Układy scalone można nabyć za bardzo małe pieniądze i zacząć tworzyć swoje konstrukcje. Z pomocą oczywiście przychodzi nam YouTube dostarczając darmowych kursów omawiających pierwsze kroki z Arduino.

Kiedyś wiedza dotycząca obróbki video, nagrywania dźwięku w dobrej jakości czy tworzenia przyciągających uwagę prezentacji lub grafiki była znacznie ciężej dostępna. Dziś bez wychodzenia z domu możemy po nią sięgać. Jeśli jesteście tym zainteresowani, zapraszam do mojego kursu obejmującego wszystkie 4 kategorie. Zobacz z czego jest zbudowany i jak wiele możesz się nauczyć.

Zawody przyszłości – podsumowanie

Automatyzacja, sztuczna inteligencja, programowanie to niektóre dziedziny, którym wróży się przyszłość.

Na czasie zapewne pozostaną również zawody wymagające relacji międzyludzkich. Trudno sobie bowiem wyobrazić zautomatyzowane przedsiębiorstwo pogrzebowe czy szpital obsługiwany w pełni przez roboty.

Zapewne dobrze się będzie mieć także analiza danych czy kreatywność. Aby bowiem maszyna mogła coś zrobić, trzeba to coś wcześniej wymyślić.

Dużo tez mówi się o sztucznej inteligencji. Jej najprostszym przykładem są chyba programy do nauki języków obcych. Są niezwykłe, bo ‘uczą się’ tego jakie słownictwo jest nam potrzebne oraz w jakim tempie i częstotliwości je podawać, aby nauka była efektywniejsza. Dlatego trzymajmy rękę na pulsie-)

Zawody przyszłości czyli jakie studia wybrać

Martwisz się że nie znajdziesz pracy po swoich studiach? Dużo zależy od Twojego myślenia. Zobacz cały artykuł.

Published:
Modified: